Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies, w celu zapewnienia Ci wygody podczas przeglądania naszego serwisu. Aby dowiedzieć się więcej na temat cookies oraz w jaki sposób z nich korzystamy, kliknij tutaj

Kodeks pracy | Konstytucja RP | Kodeks cywilny
Kontakt | Mapa strony
godło polski

Kodeks pracy

Prawo pracy
Portal informacyjny
A A A
Urzędy Pracy w Polsce
Gość
2016-07-27 22:16:20
Czy muszę dostać urlop w okresie wakacyjnym jeżeli mam dziecko w wieku szkolnym ...
Pokaż pytanie Dodaj odpowiedź
Gość
2016-07-27 19:10:32
19 maja 2016 r zaczęłam pracę, mam umowę na 28 miesięcy, jest to moja pierwsza praca, mam studia wyższe, ile dni urlopu należy mi się w tym roku?...
Pokaż pytanie Dodaj odpowiedź
Gość
2016-07-25 22:56:36
Jestem na zwolnieniu lekarskim 90 dni, od razu po zwolnieniu mam 20 dni urlopu, który miałam wcześniej już zaplanowany. Po urlopie od razu mam zabieg na kręgosłup i dalej będę na zwolnieniu L4...
Barbara
2016-07-24 11:18:42
Witam pracuje w sklepie,szef oznajmil ze w przyszlym roku urlopy wypoczynkowe bedziemy mogli wybrac w okresie od stycznia do kwietnia lub od wrzesnia do grudnia.Absolutnie nie dostaniemy urlopu od cze...
cham
2016-07-23 17:46:33
Czy związki zawodowe powinny dostać szczegółową treść wypowiedzenia, czy - jak napisano w art.38 kp - pismo pracodawcy informujące o zamiarze wypowiedzenia?...

Kodeks pracy

Polskie prawo pracy
Stan prawny: lipiec 2016r.
Linki sponsorowane

Przepisy ogólne

Stosunek pracy

Wynagrodzenie za pracę i inne świadczenia

Obowiązki pracodawcy i pracownika

Odpowiedzialność materialna pracowników

Czas pracy

Urlopy pracownicze

Uprawnienia pracowników związane z rodzicielstwemart. 176-189.1

Zatrudnianie młodocianych

Bezpieczeństwo i higiena pracy

Układy zbiorowe pracy

Rozpatrywanie sporów o roszczenia ze stosunku pracy

Odpowiedzialność za wykroczenia przeciwko prawom pracownikaart. 281-283

Przedawnienie roszczeńart. 291-295.2

Przepisy końcoweart. 296-305

Większe okno
Marek
2016-06-12 15:16:49
Odpowiedzi: 1
08.06. br.skończył mi się trzymiesięczny okres próbny.Do dziś firma nie powiedziała mi co dalej...Czy jest jakiś termin na taką decyzję? Czego mogę oczekiwać?
Odpowiedzi (1):
Gość
2016-06-17 09:02:19
Jak Ci pracodawca nie przedstawił innych warunków i dopuścił Cię do pracy (nie wydał świadectwa pracy, nie wygonił z firmy, podpisujesz listę obecności, dostajesz paski z wynagrodzeniem i.t.d.), to pracujesz na tych samych zasadach, co wcześniej, ale tak, jakbyś miał umowę na czas nieokreślony. Zawarcie umowy o pracę w formie pisemnej nie ma rygoru nieważności (umowa w innej formie, niż pisemna, też jest ważna, ale trzeba by to jakoś udowodnić w razie potrzeby). Jednak zgodnie z art. 29 Kp pracodawca powinien potwierdzić Ci ją na piśmie (w celach dowodowych). Przypomnij się szefowi grzecznie, a jak nie poskutkuje, to możesz złożyć skargę w Inspekcji Pracy na tą sytuację. Im dłużej pracujesz bez dokumentu, tym trudniej będzie Ci coś wywalczyć i nie masz gwarancji, że szef płaci za Ciebie składki do ZUS oraz że w razie choroby będziesz mógł pójść do lekarza.
Dodaj odpowiedź
Gość
2016-06-13 21:01:16
Odpowiedzi: 1
Witam, Chcę wziąć opiekę na dziecko 2 dni które się należą. Mogę je wziąć np w marcu czy przysługuje jeden dzień na półrocze? Pozdrawiam
Odpowiedzi (1):
Gość
2016-06-17 08:51:39
możesz wziąć, kiedy chcesz - nie więcej, niż 16 godzin (2 dni) na rok
Dodaj odpowiedź
Gość
2016-06-16 21:44:09
Odpowiedzi: 1
Czy nauczyciel , ktory mial wypadek drogowy i zostal skazany z art.177
Odpowiedzi (1):
Gość
2016-07-12 10:43:22
- Zamawiam dwa małe średnie. - Na miejscu czy na wynos? - Tak.
Dodaj odpowiedź
klaudia
2016-06-18 12:21:57
Odpowiedzi: 0
Witam od 1.01 mam umowę o pra e na 2,5 roku. Od 3.03 jestem na zwolnieniu lekarskim i dostałam wypowiedzenie uzasadnione tym ze nie przepracowalam pól roku a mam więcej jak 3 miesiace zwolnieni a przeciez pól roku minelo 1.06 a zwolnienie lekarskie 3.06 mogli mnie zwolnic?
Gość
2016-06-20 23:29:34
Odpowiedzi: 0
Czy brygadzista może przeglądać szafki pracownika bez jego zgody i bez jego obecnosci
Gość
2016-06-21 15:47:23
Odpowiedzi: 0
Ile lat po zwolnieniu przez pracodawcę można domagać się odprawy?
Gość
2016-06-22 11:18:05
Odpowiedzi: 0
Witam, Od 20-25 przebywam na zwolnieniu lekarskim. W grafiku miałam zaplanowane na ten okres 43 godziny do przepracowania i teraz kierownik każe mi odpracować te 3 godziny, ponieważ powiedział że zwolnienie liczy mi się po 8h dziennie i przez to mam niedogodziny. Czy to możliwe?
zofia
2016-06-22 11:36:50
Odpowiedzi: 0
czy należy się wolne za szkolenie w sobotę, która normalnie jest dniem wolnym od pracy
Sebastian
2016-06-24 14:05:36
Odpowiedzi: 0
Witam mam pytanie czy i dlaczego pracodawca może ściągnąć mnie a l4 chociasz nie jestem do niej stoły leżę plackiem w łóżku nie mam na nicsily a kierownik non stop mi wydzwania
Gość
2016-06-26 21:02:04
Odpowiedzi: 0
Dzień dobry, mam pytanie, czy na okresie wypowiedzenia w firme w momencie odbioru urlopu moge równocześnie rozpocząc prace w następnej, normalnie na umowe o prace?
Kasia
2016-06-27 22:39:12
Odpowiedzi: 1
Mam pytanie konczy mi sie umowa i wiem ze nie zostaje pszedluzona pracowalam 2LATA. CZY NALEZY MI SIE ODPRAWA
Odpowiedzi (1):
dky
2016-07-12 10:38:15
Nie
Dodaj odpowiedź
Adminn
2016-06-28 15:02:02
Odpowiedzi: 1
Czy pracodawca ma limit w zatrudnianiu pracowników na umowę o prace? czy po zatrudnieniu 20 pracowników należy zatrudnić ospbe niepełosprawną?
Odpowiedzi (1):
dky
2016-07-12 10:37:41
Jak nie wiadomo o co chodzi, to chodzi o kasę :-) W Kodeksie Pracy tego nie znajdziesz. Jest osobna ustawa o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Najprawdopodobniej o to idzie. Ustawa ta mówi między innymi (Art.21.), że jak zatrudnia się co najmniej 25 pracowników, to płaci się do PFRON-u opłatę - taki ekstra podatek, jakby ich było w Polsce mało. Warunkiem, aby tego nie płacić jest zatrudnianie minimum 6% niepełnosprawnych (no, albo nie dobicie do 25 pracowników, co sporo pracodawców praktykuje, poszerzając jednocześnie szarą strefę). Jak to Kazik śpiewał: Polska, mieszkam w Polsce, mieszkam w Polsce, mieszkam tu, tu, tu, tu! :-D
Dodaj odpowiedź
Gość
2016-06-28 16:21:11
Odpowiedzi: 0
Witam, pracuje w akordzie gdzie mam płacone od przeprowadzonej instalacji w lokalu. Takich instalacji mogę przeprowadzić dwie dziennie. Zajmuje mi to 6 godzin. Pracuje na cały etat. I moje pytanie brzmi: co z tymi 2 godzinami? Czy pracodawca powinien mi policzyć jako odrębną stawkę godzinową, czy może po wykonaniu akordu zaplanowanego na ten dzień mogę się udać do domu?
Gość
2016-06-30 10:18:15
Odpowiedzi: 1
Córka bierze drugi raz ślub. Czy przysługuje mi urlop okolicznościowy?
Odpowiedzi (1):
dky
2016-07-12 10:13:40
Tak!
Dodaj odpowiedź
sławek
2016-07-01 18:06:43
Odpowiedzi: 0
jestem kierowcą TIR czy pracodawca ma obowiązek pokryć kosz badań lekarskich kierowcy badania psychotechniczne oraz kurs na przewóz rzeczy
Aleksandra
2016-07-02 11:28:08
Odpowiedzi: 2
Witam. Mam pytanie dotyczące wymiaru urlopu przy pracy na zastępstwo. Mianowicie pracowałam od 13listopada ubiegłego roku do 24 czerwca tego roku, pracodawca twierdzi że należy mi się trzy dni za zeszły rok i pięć za obecny dodam ,że trzy dni wykorzystałam wiec wypłacą mi ekwiwalent za pięć dni. Z moich obliczeń wynika że należy mi się dziewięć dni za ten rok .Proszę o pomoc w rozwiązaniu sprawy. Dodam że to nie jest moja pierwsza praca ale stażu nie mam powyżej dziesięciu lat.
Odpowiedzi (2):
Gość
2016-07-06 12:25:45
Moim zdaniem 4 dni za rok ubiegły i 10 za bieżący
Aleksandra
2016-07-06 13:41:49
Dziękuję za odpowiedź, jest dokładnie tak.4 dni za zeszły i 10za ten rok. Wszystko już się wyjaśniło .jeszcze raz dziękuję.
Dodaj odpowiedź
Gość
2016-07-07 13:33:06
Odpowiedzi: 0
Czy pracodawca może mi dać wypowiedzenie w związku z osiągnięciem wieku emerytalnego i pobieraniu emerytury.
Gość
2016-07-07 22:27:51
Odpowiedzi: 1
Pracuję jako kierownik sklepu. Z powodu awansu jednego z pracowników na kierownika regionalnego ja zostaje zdegradowana na stanowisko sprzedawcy co za tym idzie gorsze warunki związane z wynagrodzeniem. Czy pracodawca ma do tego prawo?
Odpowiedzi (1):
dky
2016-07-12 10:12:52
Tak, ale powinien wręczyć Ci wypowiedzenie warunków pracy i płacy, w którym określa nowe warunki zatrudnienia. Ważne: termin zmiany warunków powinien wynosić tyle samo, co przysługujący Ci okres wypowiedzenia umowy o pracę. Do tego powinien wyznaczyć Ci termin na podjęcie decyzji czy przyjmujesz nowe warunki czy nie - nieprzyjęcie nowych warunków będzie równoznaczne z rozwiązaniem się umowy o pracę.
Dodaj odpowiedź
Gość
2016-07-14 15:12:15
Odpowiedzi: 0
witam urlop miałam zacząć 24 07 16r a wziełam opieke nad chorym dzieckiem 24 07 16r czy urlop został cofnięty
klaudia
2016-07-14 15:32:36
Odpowiedzi: 0
Dostałam umowę na okres próbny trzy miesięczny. Po miesiącu pracy chce dać wypowiedzenie, na umowie okres wypowiedzenia wynosi dwa tygodnie. Co zrobić, aby zwolnić się bez okresu wypowiedzenia?
daron
2016-07-15 16:07:27
Odpowiedzi: 0
Pracuje w systemie zmianowym 12godz,służba zdrowia,moja dniówka jest liczona jako 7,35 godz.Mam pytanie,jeżeli w miesiącu np,lipcu mam godzinowy nominał 159,25 godz.i w tym miesiącu mam 10 dni urlopu to ile jeszcze muszę pracować godzin do tego nominału?
Marcin
2016-07-15 21:18:44
Odpowiedzi: 0
Witam mam pytanie odnośnie delegacji, mianowicie czy dzień zjazdu(piątek lub sobota)jest wliczany do delegacji czy szef nie ma obowiązku płacenia dnia zjazdu??
Mena
2016-07-16 17:39:23
Odpowiedzi: 0
Czy jest ochrona przed zwolnieniem z pracy przed emeryturą i jaki jest to okres.
enn
2016-07-17 22:42:22
Odpowiedzi: 0
Witam. Mam umowę o prace na czas nie określony od 01,01,2009r. Według prawa obowiązuje mnie 3 miesięczne wypowiedzenie . Natomiast na umowie o pracę piesze: umowa może być wypowiedziana przez strony za uprzednim 3 dniowym (tygodniowym, dwutygodniowym) wypowiedzeniem. Proszę o informację jaki okres wypowiedzenia mnie obowiązuje. Zależy mi na szybkim odejściu z pracy….z góry bardzooooo dziękuje
Robert
2016-07-19 12:03:17
Odpowiedzi: 0
Witam mam pytanie czy jest jakiś przepis określający ile osób żywionych przypada na 1 osobę pracującą w kuchni.Chodzi o to ze u nas w Zakładzie na 1 Szefa kuchni i 3 pomoce jest 420 żywionych. Czy to jest zgodne z przepisami.
Zadaj pytanie:
(opcjonalnie, nie będzie widoczny)
powiadom mnie mailem gdy pojawi się odpowiedź
Czy jesteś człowiekiem
 

Do góry
urzędy pracy pomorskie urzędy pracy zachodniopomorskie urzędy pracy warmińsko-mazurskie urzędy pracy podlaskie urzędy pracy mazowieckie urzędy pracy kujawsko-pomorskie urzędy pracy wielkopolskie urzędy pracy lubuskie urzedy pracy lubelskie urzedy pracy łódzkie urzędy pracy dolnośląskie urzędy pracy opolskie urzędy pracy śląskie urzędy pracy świętokrzyskie urzędy pracy podkarpackie urzędy pracy małopolskie