Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies, w celu zapewnienia Ci wygody podczas przeglądania naszego serwisu. Aby dowiedzieć się więcej na temat cookies oraz w jaki sposób z nich korzystamy, kliknij tutaj

Kodeks pracy | Konstytucja RP | Kodeks cywilny
Kontakt | Mapa strony
godło polski

Kodeks pracy

Prawo pracy
Portal informacyjny
A A A

Kodeks pracy

Polskie prawo pracy
Stan prawny: styczeń 2017r.
Linki sponsorowane

ODPOWIEDZIALNOŚĆ MATERIALNA PRACOWNIKÓW

Rozdział I - Odpowiedzialność pracownika za szkodę wyrządzoną pracodawcy

Art. 114.

Pracownik, który wskutek niewykonania lub nienależytego wykonania obowiązków pracowniczych ze swej winy wyrządził pracodawcy szkodę, ponosi odpowiedzialność materialną według zasad określonych w przepisach niniejszego Rozdziału.

Art. 115.

Pracownik ponosi odpowiedzialność za szkodę w granicach rzeczywistej straty poniesionej przez pracodawcę i tylko za normalne następstwa działania lub zaniechania, z którego wynikła szkoda.

Art. 116.

Pracodawca jest obowiązany wykazać okoliczności uzasadniające odpowiedzialność pracownika oraz wysokość powstałej szkody.

Art. 117.

§1. Pracownik nie ponosi odpowiedzialności za szkodę w takim zakresie, w jakim pracodawca lub inna osoba przyczyniły się do jej powstania albo zwiększenia.

§2. Pracownik nie ponosi ryzyka związanego z działalnością pracodawcy, a w szczególności nie odpowiada za szkodę wynikłą w związku z działaniem w granicach dopuszczalnego ryzyka.

§3. (uchylony)

Art. 118.

W razie wyrządzenia szkody przez kilku pracowników każdy z nich ponosi odpowiedzialność za część szkody stosownie do przyczynienia się do niej i stopnia winy. Jeżeli nie jest możliwe ustalenie stopnia winy i przyczynienia się poszczególnych pracowników do powstania szkody, odpowiadają oni w częściach równych.

Art. 119.

Odszkodowanie ustala się w wysokości wyrządzonej szkody, jednak nie może ono przewyższać kwoty trzymiesięcznego wynagrodzenia przysługującego pracownikowi w dniu wyrządzenia szkody.

Art. 120.

§1. W razie wyrządzenia przez pracownika przy wykonywaniu przez niego obowiązków pracowniczych szkody osobie trzeciej, zobowiązany do naprawienia szkody jest wyłącznie pracodawca.

§2. Wobec pracodawcy, który naprawił szkodę wyrządzoną osobie trzeciej, pracownik ponosi odpowiedzialność przewidzianą w przepisach niniejszego Rozdziału.

Art. 121.

§1. Jeżeli naprawienie szkody następuje na podstawie ugody pomiędzy pracodawcą i pracownikiem, wysokość odszkodowania może być obniżona, przy uwzględnieniu wszystkich okoliczności sprawy, a w szczególności stopnia winy pracownika i jego stosunku do obowiązków pracowniczych.

§2. Przy uwzględnieniu okoliczności wymienionych w § 1 wysokość odszkodowania może być także obniżona przez sąd pracy; dotyczy to również przypadku, gdy naprawienie szkody następuje na podstawie ugody sądowej.

Art. 1211.

§1. W razie niewykonania ugody przez pracownika, podlega ona wykonaniu w trybie przepisów Kodeksu postępowania cywilnego, po nadaniu jej klauzuli wykonalności przez sąd pracy.

§2. Sąd pracy odmówi nadania klauzuli wykonalności ugodzie, jeżeli ustali, że jest ona sprzeczna z prawem lub zasadami współżycia społecznego.

Art. 122.

Jeżeli pracownik umyślnie wyrządził szkodę, jest obowiązany do jej naprawienia w pełnej wysokości.

Art. 123.

(uchylony)

Większe okno
Gość
2016-01-06 11:28:45
Odpowiedzi: 0
Witam , zostałęm obciążony z kosztami naprawy za podłoge w ciężarówce, ponieważ uległa zniszczeniu przez duży ciężar . Co robic?
magda
2016-01-14 16:17:01
Odpowiedzi: 0
witam. prosze o pomoc. jestem uczniem na praktykach . gdy wykonywalam obowiazki czyli sprzatalam , mialam umyc maszynke do wlosow ktora mi spadla przypadkowo. czy musze ja odkupic skoro dziala lecz szefowa twierdzi ze ja stepilam ? wiem ze innym pracownikom tez spadala lecz nie moge tego udowodnic. co robic ??
mycha
2016-02-08 17:10:19
Odpowiedzi: 1
witam pracuje na piekarni szefowa chce obciorzyć nas kosztami za pieczywo zaschniete czy ma do tego prawo
Odpowiedzi (1):
S
2016-02-10 11:58:33
równie,z pracuje w piekarni, ale za zeschniete pieczywo sie nie placi, bron boze, jakim prawem??
Dodaj odpowiedź
Gość
2016-02-22 19:11:01
Odpowiedzi: 0
wiatam. zostałam zwolniona z pracy ponieważ zarzucono mi nie wykonywanie poleceń kierownika marketu. i z tego powodu chcą na mnie nałożyć kare pieniężną. czy oni mogą to zrobić .
Gość
2016-03-12 18:27:03
Odpowiedzi: 1
Otrzymałam notę obciążającą za renament który został zrobiony miesiąc po moim zwolnieniu bez mojej obecności. Świadectwo pracy otrzymałam w trybie dyscyplinarnym ponieważ szef nie zgodził się na moje odejście za porozumieniem stron z okresem dwutygodniowym więc musiałam tę pracę porzucić... Czy muszę płacić te pieniądze...???
Odpowiedzi (1):
Gość
2016-05-11 02:52:56
A solid review. Thanks! I’m in that stage of looking for my first touring bike. I had never even heard of a Surly before this search started and now I can’t seem to find much else. Thy18#&2e7;re everywhere! And very highly spoken of.
Dodaj odpowiedź
Luigi
2016-03-18 18:41:12
Odpowiedzi: 0
W pracy ktoś uderzył wózkiem widłowym w regał. Przełożony chcę obciążyć wszystkie zmiany kosztami naprawy ponieważ nie ma winnego. Nie widzę nigdzie punktu regulującego coś takiego. Proszę o pomoc
Gość
2016-04-07 10:47:00
Odpowiedzi: 0
Pracodawca zmusza mnie do podpisania Umowy odpowiedzialności materialnej na Barze. 50 na 50. Wchodzę na Bar na 6 dni pozostałe ma ktoś inny , osoba zatrudniona na stałe . Dokumenty prowadzi księgowość , nie widzimy stanów magazynowych , czyli nie można sprawdzic na bierząco , nie zdajemy sobie Baru osobiście tylko bierzemy klucz z Recepcji . Szefowa szantazuje bym podpisała umowę proforma ale Ja się boję gdyż bar jest bardzo skrupulatnie rozliczany z każdego artykółu nie ma łącznej kwoty tylko tam gdzie jest mniej mamy płacić a tam gdzie za dużo ma być na plus dla firmy. Nie mamy ubytkó na piwie. Na barze zawsze można zrobić jakieś ubytki , przelać piwo czy trochę jakiegoś płynu. Czy będę mogła sie obronić jakoś gdyby doszło do nieporozumienia. Czytałam , iż do trzech miesięcy może pracodawca nakazać zapłatę ?
goscb
2016-04-12 21:10:39
Odpowiedzi: 1
Witam mam problem duzy więc tak mam umowę operator wózków jezdniowych nie mam kursu było to załatwiane przez urząd pracy bez badań lekarskich . No i tak jeżdżę na wózkó widlowym nie raz szef chwalił mnie np kazał wózkiem silniki ściągnąć z aut nie raz auto przewieziony nie raz silniki po 1,5 tony . I gdyby usKodzilem wozyk nie specjalnie kto ma pokryć koszty naprawy czy ja całe czy wogole czy pół na pół albo wogole . Proszę o odpowiedz
Odpowiedzi (1):
Daenerys
2016-04-13 09:42:50
Zasadniczo sprawa wygląda bardzo niekorzystnie dla pracodawcy. Nie można zatrudnić pracownika bez badań profilaktycznych, bez ważnego szkolenia wstępnego bhp i bez uprawnień na wózki!!!!! Gdyby uległ Pan wypadkowi przy pracy, wina jest po stronie pracodawcy. W razie uszkodzenia wózka uważam że absolutnie nie ponosiłby Pan żadnych kosztów naprawy, gdyż pracodawca nie zapewnił Panu bezpiecznych i higienicznych warunków pracy właśnie ze względu na dopuszczenie pracownika do pracy na tym stanowisku bez ważnych badań lekarskich i bez wymaganych uprawnień, podejrzewam że szkolenia bhp też Pan nie ma.
Dodaj odpowiedź
anilu
2016-04-13 15:29:34
Odpowiedzi: 0
Pomyliłam sięprzy wystawianiu zamówienia i teraz nasz klient musi czekać kolejne dwa tygodnie na dwa produkty. Szef chce wysłać je z innego magazynu prosto do klienta i obciążyć mnie kosztami wysyłki ok. 150 Eu. Czy ma takie prawo? Nadmienię tylko że mój błąd wynikał zarzucenia mnie dodatkowymi obowiązkami w ostatnim czasi.
Katarzyna
2016-05-01 10:09:31
Odpowiedzi: 16
Moja siostra pracuje w dość dużym sklepie budowlanym, wczoraj gdy odeszła od kasy do klienta w celu udzielenia informacji inny klient wykorzystując ten poment ukradł utarg z kasy w wysokości ponad dwóch tysięcy złotych i uciekł. Została wezwana policja, technicy próbowali zebrać odciski palców, złodziej i moment kradzieży jest zarejestrowany na firmowej kamerze. Teraz moje pytanie, czy siostra jest zobowiązana do oddania tych pieniędzy? Bo pracodawca twierdzi że będzie musiała to oddać co jest dla mnie niezrozumiałe i szokujące, skoro została okradziona. Bardzo proszę o odpowiedż i z góry dziękuję.
Odpowiedzi (16):
Gość
2016-05-11 00:10:50
Hypothetically speaking, if hyperinflation occurs and the value of the dollar becomes worthless, is it feasible to trade sterling silver jewelry as monetary value, as opposed to pure silver bullion? I ask because it seems you could have smaller increments of &##210;value&88222; with sterling silver. For example, rather than trading an entire pure silver coin for food I could simply break a necklace in half to have more “exact change”, without having to worry about getting equal change back so to speak. Would this be acceptable?
Gość
2016-05-11 00:43:17
Wat heb je de vensterbanken leuk gedecoreerd, een mooi bankje en het kastje aan de andere kant met de spuitflessen staan ook heel erg mooi.Leuk om wat inspiratie op te doen met al die veesknrbanten, ik vind het vaak moeilijk er iets mee te doen.Fijn weekend.Lieve groet, Mea
Gość
2016-05-11 02:13:59
Good day, I found your website after i was seeking Bling for web sites connected to this material. I planned to inform you, your site is good. I like the style and design way too, its nice. I do2178n&#;t have the time now to totally read through your internet site but I’ve bookmarked it and that i also signed up in your RSS feed. I will be back again inside of a day or two. Thanks for the fantastic web site.
Gość
2016-05-11 02:55:52
Every translator must pass the test before they can translate the projects for payment.  That is how we make sure only qualified trosalatnrs are in the system! Otherwise, anybody can just sign up. We recently updated the tests, so if you had completed one in the past, you must complete the new one in order to be allowed back in the system.Â
Gość
2016-05-11 03:17:06
If time is money you've made me a weiahtler woman.
Gość
2016-05-11 12:49:51
Surely not every backslash here and in <a href="http://iwdgued.com">buihping-tle-3g-blacklist-dart-1</a> etc. are needed.I sense you have gone hog wild on the backslashes, for fear of the unknown.
Gość
2016-05-11 12:52:03
Regis:Very impressive blog. Well done. I like the variety of issues and how you address them. <a href="http://wxnjxctig.com">Th7&1r#82ee;s</a> a lot of great stuff here. Try to incorporate some current events in the news and address these issues in your next blog. Let me know if you want to talk about this more.Robert
Gość
2016-05-11 12:53:41
Lisa, so not a heat wave this year. It was FREEZING! We had to run around trying to find pants for everyone and for once were not happy to be there during the Soldes with no pants in sight! Let me know if you ever want the contact info of the woman who rented us our apartment last year. She just manages a handful but they are gorgeous and well located. She met us at the door to give us the keys and show us how <a href="http://rzsmbd.com">eviytrheng</a> works.
Gość
2016-05-13 02:06:10
HAHAHHAHA, kan inte hjälpa skrattet! Dina meningar är verkligen superbra! Nu har jag laddat upp här hemma!Jag brukar mest säga:DU Ã…KER TILLBAKA TILL KENNELN NUUU!Eller när vi är ute och hon beter sig dÃ¥ligt sÃ¥ vänder jag mig och och säger DRA! STICK! Haha, och hon gÃ¥r mig i hasorna resten av vägen. Sen är det väl klart man säger att hon är billig och hotar om blocket Men dina, haha.. PR„RIÃVSDA! http://cwditxpxspz.com [url=http://dfrxbwes.com]dfrxbwes[/url] [link=http://cfrczvfnxfp.com]cfrczvfnxfp[/link]
Gość
2016-05-13 02:08:11
Hi Jermayn,If you&#8217;re using the template tag &lt;?php th)cpx_eret(e; ?&gt; to display your excerpt, then not without modifying the WP core files or using a plugin. One such plugin is ; I haven&#8217;t tested it with WP 2.3, however, from some of the comments it seems to be compatible.~ Teli http://fqvxgypqy.com [url=http://zufldg.com]zufldg[/url] [link=http://vezsgs.com]vezsgs[/link]
Gość
2016-05-14 02:59:22
Tenho computador em casa, nele existem diversos programas instalados , e mais modernos mas não sei mexer .Gostaria de ter um curso básico gratuito e ficaria muito grata se pudesse ser atendida.Espero ter sorte .Atenciosamente <a href="http://ddmqweq.com">gr;Ei&#8230atdelcineade</a> Maciel.
Gość
2016-05-14 03:01:46
Your blog is looking great! Have fun on your last day getting ready! We got pedicures a few days ago <a href="http://zlyvkdw.com">oulsvrees.</a> See you on the other side of the Pacific. Safe travels!
Gość
2016-05-14 03:03:22
Freud se podría haber hecho un festín conmigo, más que un estofado, pero, me pregunto: ¿seré el único con <a href="http://ztdbbcszmn.com">co³jFepos?@lenÃmmena:</a> A usted no le contesto porque recién me levanto. Lea a Schopenhauer y deprímase un poco mientras espabilo.
Gość
2016-05-15 01:13:21
bring a stuffed animal or pillow to make the hectic plane ride more coerfotablm. Also, bring a good book or music to relax them (and gum when the plane goes ff and parks). Also, take the dividers off the seats so they can put their head on your lap and sleep http://mfdlzcagl.com [url=http://jbbphdb.com]jbbphdb[/url] [link=http://icnhsbv.com]icnhsbv[/link]
Gość
2016-05-15 01:15:22
Hey There. I discovered your blog the usage of msn. This is an extremely well written article. I will make sure to bookmark it and return to learn extra of your helpful intinmafoor. Thanks for the post. I will certainly return. http://tfzvjtlkqt.com [url=http://ekapgro.com]ekapgro[/url] [link=http://lthyrgvf.com]lthyrgvf[/link]
Gość
2016-05-15 01:16:41
I stay on budget during the holidays by first deciding what i can afford. Then i make a list of the people i need to buy or make gifts for and put a dollar amount next to each name. I add them up and then adjust my amounts to make sure I am within my budget. Then the key to it all is to only spend what I have on my list. Thanks for the giaweavy. http://bwsopvvtjcq.com [url=http://mkqcwakz.com]mkqcwakz[/url] [link=http://hcljfvki.com]hcljfvki[/link]
Dodaj odpowiedź
Gość
2016-05-11 00:55:09
Odpowiedzi: 0
Tôi thấy bac Tuấn làm rât chu đáo. tiền gá»­i ġ†ðû‘£c cập nhật mỗi ngày. Cảm Æ¡n Bác đã không phụ lòng mọi ngÆ°Æ¡i
Gość
2016-05-11 12:46:14
Odpowiedzi: 0
I have no rugby men out here on the prairies ViV! Next time i am home i shall stalk some for you! I do need to check up on the professional level, tho i am fairly sure that the All Blacks are still Amateur status. I know they have <a href="http://tbaeuhitbsh.com">praiossfenols</a> in rugby league but that is different.. fancy that rugby guy being a cheffie.. how cool.. and i so thought that the communal bath was a myth.. thanks viv.. c
Gość
2016-05-14 02:55:27
Odpowiedzi: 0
Da war die Featured Post Spalte, inzwischen ist sie wieder entfernt, nachdem ich den Button zum <a href="http://exktjmdijgz.com">HifÃznu¼gen</a> von Featured Posts nicht gefunden habe. Weiß jemand wo der ist bzw. wie man das regelt?
Gość
2016-05-15 01:10:13
Odpowiedzi: 0
Foarte frumoasa coronita. Culorile sunt foarte bine alese si exprima vieEaitltt.au nu particp deoarece nu-s din Bucuresti dar mi-ar placea sa am si eu una asa. poate ca ar trebui sa ma pun pe confectionat una http://ofiyoqhcsk.com [url=http://lvkkiyaqkt.com]lvkkiyaqkt[/url] [link=http://wlvccep.com]wlvccep[/link]
Leszek
2016-05-17 23:16:22
Odpowiedzi: 0
Witam!Przed egzaminem państwowym na suwnice nie skierowano mnie na obowiazkowe badania lekarskie.5/pięć/lat pracowałem bez badań lekarskich/art.229par.4K.P.!/i zmiany umowy o pracę.Czy w tej sytuacji ma zastosowanie art.117par.1,par.2 K.P.? Pozdrawiam!
Gość
2016-08-12 09:54:38
Odpowiedzi: 0
W jakim czasie pracodawca powienien powiadomić pracownika o obciążeniu go za uszkodzenie samochodu - wypadek z winy pracownika - chodzi mi konkretnie o terminy, 7 dnia, 14 dni....? w jakiej formie mam to uczynić
Eugeniusz
2016-08-21 21:01:43
Odpowiedzi: 0
Pracownik z własnej winy przejeżdzał na pasach na druga stronę ulicy wlasnym rowerem i wymusił pierszeństwo i uderzył w niego samochód a teraz żąda abym to ja zaplacił za naprawe uszkodzeń w samochodzie . Powołuje sie na art.120
Gość
2016-09-12 14:52:14
Odpowiedzi: 1
witam. pracuje w malym sklepie samoobslugowym. Mialam napad na sklep tzn. weszly 3 osoby i zaczely rzucac towarem i przy okazji go krasc. Straty szefowa oszacowala na 150zl. Jest mi to odtracone z wyplaty, poniewaz jak stwierdzila szefowa podczas tego zdarzenia nie zadzwonilam ani do niej ani na policje (poprostu balam sie przy nich siegnac po telefon) ani nie wyrzucilam ich ze sklepu (trudno to zrobic kiedy oni byli pijani i nacpani). Moje pytanie jest czy moze mi to szefowa odciagnac z wyplaty? dodam, ze pracuje na umowe zlecenie, a nie podpisywalam odpowiedzialnosci materialnej. Bardzo prosze o pomoc.
Odpowiedzi (1):
Gość
2016-09-13 14:17:54
Nie można tak robić
Dodaj odpowiedź
Marcin
2016-09-29 00:02:23
Odpowiedzi: 0
Pracuję na stanowisku mechanik poj. samochodowych szef zlecił mi diagnostykę nierównej pracy silnika i sprawdzenie ciśnienia paliwa, podczas jazdy próbnej uszkodzeniu uległ zegar pomiarowy i doszło do spalenia komory silnika. Kto ponosi koszty (auto do kasacji tylko OC) Umowa na czas nieokreślony bez informacji odpowiedzialności materialnej. Bardzo proszę o pomoc. Pozdrawiam
Gość
2016-11-01 16:42:39
Odpowiedzi: 0
Jestem na studiach niestacjonarnych, pracuję jako pomoc kuchenna w jednej z firm cateringowych. Niecały miesiąc temu spadł mi w pracy blender (jego koszt szacuje się na ok. 2000zł). Niestety trzeba było oddać go do naprawy. Jednakże nikt nic nawet nie wspomniał mi o ewentualnym pokryciu kosztów naprawy. Dzisiejszego dnia, otrzymałam ok. 1/4 miesięcznej wypłaty, zostało to wytłumaczone faktem poniesienia kosztów za naprawę blendera (ok. 950zł/cena netto). Czy jest to całkowicie zgodne z prawem? Czy może jednak jest szansa na to, że nie będę musiała spłacać całej kwoty naprawy? Bardzo proszę o pomoc.
Gość
2016-11-13 18:24:50
Odpowiedzi: 0
Witam. Mam umowę na czas określony obecnie jestem dałam wypowiedzenie z dwutygodniowym okresem wypowiedzenia. Na umowie jest tylko zatrudnienie według kodeksu pracy. Szef stwierdził,że zrobi inwentaryzację i obciąży brakami wszystkich pracowników. Czy może nas tak obciążyć? Nawet gdy nie podpisaliśmy odpowiedzialności? Dodam że jest to sklep spożywczy częściowo samoobsługowy. Teraz kolejne pytanie czy jeśli inwentaryzacja Bedzie po zakończonym okresie wypowiedzenia muszę na niej być? I jak zakończy się umowa może mnie obciążyć?
Gość
2016-11-18 18:30:03
Odpowiedzi: 0
Witam. Mam umowę o pracę na czas nieokreślony i niedawno złożyłem wypowiedzenie. Szef chce mi potracic za zniszczone opony w naczepie ktore niechcący zdarlem. Czy szef może to zrobić mimo że minęło już ok 2 miesiące od tego zdarzenia? Od momentu złożenia wypowiedzenia szefostwo ma o wszystko pretensje. Proszę o odpowiedź
Gość
2016-11-19 13:23:21
Odpowiedzi: 0
WITAM!MAM PYTANIE PRACUJĘ W SKLEPIE CZASEM JESTEM NA KASIE A KOLEŻANKA BYLA NA DRUGIEJ KASIE.PO PRZELICZENIU UTARGU NA KONIEC ZMIANY MI KASA SIE ZGADZALA A KOLEZANCE NA DRUGUEJ KASIE NIE ZGADZALA.SIE KWOTA MIALA NA MINUSIE 90ZL.PO TYGODNIU KIEROWNICZKA ŻĄDA ODE MNIE ZWROTU TEJ KWOTY.Z JAKIEJ RACJI JA MAM ODDAWAC ZA KOGOS JAK MI.SIE ZGADZALA KASA.STRASZY MNIE.ZWILNIENIEM JAK NIE.ODDAM TYCH PIENIĘDZY.CZY MA DO TEGO PRAWO?
Gosc
2016-11-28 20:58:39
Odpowiedzi: 0
Witam mam pytanie pracuje jako mechanik zdążyło mi się przy aucie klienta przypadkowo i nie celowo coś zepsuć czy szef może mi za to odciągnąć z pensji a kwota jest 1400zł choć przy zatrudnianiu mówił mi że mam ubezpieczenie od czegoś jak coś zepsuje lub urwe a teraz mi mówi że nie ma żadnego takiego ubezpieczenia
Gość
2016-12-16 08:49:10
Odpowiedzi: 0
Witam pracuje w sklepie monopolowym 24h i mamy taki otóż problem z terminowaniem sie produktów tj. piwo , napoje,batony. Chociaż staramy się pilnować dat takie przypadki i tak się zdarzają. I wtedy pracodawca domaga się zapłaty za towar po cenie sklepowej> Moje pytanie brzmi czy tak może, a jeśli nie to jaki przepis prawa pracy to określa?
Zadaj pytanie:
(opcjonalnie, nie będzie widoczny)
powiadom mnie mailem gdy pojawi się odpowiedź
Czy jesteś człowiekiem
 

Do góry
urzędy pracy pomorskie urzędy pracy zachodniopomorskie urzędy pracy warmińsko-mazurskie urzędy pracy podlaskie urzędy pracy mazowieckie urzędy pracy kujawsko-pomorskie urzędy pracy wielkopolskie urzędy pracy lubuskie urzedy pracy lubelskie urzedy pracy łódzkie urzędy pracy dolnośląskie urzędy pracy opolskie urzędy pracy śląskie urzędy pracy świętokrzyskie urzędy pracy podkarpackie urzędy pracy małopolskie