Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies, w celu zapewnienia Ci wygody podczas przeglądania naszego serwisu. Aby dowiedzieć się więcej na temat cookies oraz w jaki sposób z nich korzystamy, kliknij tutaj

Kodeks pracy | Konstytucja RP | Kodeks cywilny
Kontakt | Mapa strony
godło polski

Kodeks pracy

Prawo pracy
Portal informacyjny
A A A

Kodeks pracy

Polskie prawo pracy
Stan prawny: grudzień 2022r.
Linki sponsorowane

ODPOWIEDZIALNOŚĆ MATERIALNA PRACOWNIKÓW

Rozdział I - Odpowiedzialność pracownika za szkodę wyrządzoną pracodawcy

Art. 114.

Pracownik, który wskutek niewykonania lub nienależytego wykonania obowiązków pracowniczych ze swej winy wyrządził pracodawcy szkodę, ponosi odpowiedzialność materialną według zasad określonych w przepisach niniejszego Rozdziału.

Art. 115.

Pracownik ponosi odpowiedzialność za szkodę w granicach rzeczywistej straty poniesionej przez pracodawcę i tylko za normalne następstwa działania lub zaniechania, z którego wynikła szkoda.

Art. 116.

Pracodawca jest obowiązany wykazać okoliczności uzasadniające odpowiedzialność pracownika oraz wysokość powstałej szkody.

Art. 117.

§1. Pracownik nie ponosi odpowiedzialności za szkodę w takim zakresie, w jakim pracodawca lub inna osoba przyczyniły się do jej powstania albo zwiększenia.

§2. Pracownik nie ponosi ryzyka związanego z działalnością pracodawcy, a w szczególności nie odpowiada za szkodę wynikłą w związku z działaniem w granicach dopuszczalnego ryzyka.

§3. (uchylony)

Art. 118.

W razie wyrządzenia szkody przez kilku pracowników każdy z nich ponosi odpowiedzialność za część szkody stosownie do przyczynienia się do niej i stopnia winy. Jeżeli nie jest możliwe ustalenie stopnia winy i przyczynienia się poszczególnych pracowników do powstania szkody, odpowiadają oni w częściach równych.

Art. 119.

Odszkodowanie ustala się w wysokości wyrządzonej szkody, jednak nie może ono przewyższać kwoty trzymiesięcznego wynagrodzenia przysługującego pracownikowi w dniu wyrządzenia szkody.

Art. 120.

§1. W razie wyrządzenia przez pracownika przy wykonywaniu przez niego obowiązków pracowniczych szkody osobie trzeciej, zobowiązany do naprawienia szkody jest wyłącznie pracodawca.

§2. Wobec pracodawcy, który naprawił szkodę wyrządzoną osobie trzeciej, pracownik ponosi odpowiedzialność przewidzianą w przepisach niniejszego Rozdziału.

Art. 121.

§1. Jeżeli naprawienie szkody następuje na podstawie ugody pomiędzy pracodawcą i pracownikiem, wysokość odszkodowania może być obniżona, przy uwzględnieniu wszystkich okoliczności sprawy, a w szczególności stopnia winy pracownika i jego stosunku do obowiązków pracowniczych.

§2. Przy uwzględnieniu okoliczności wymienionych w § 1 wysokość odszkodowania może być także obniżona przez sąd pracy; dotyczy to również przypadku, gdy naprawienie szkody następuje na podstawie ugody sądowej.

Art. 1211.

§1. W razie niewykonania ugody przez pracownika, podlega ona wykonaniu w trybie przepisów Kodeksu postępowania cywilnego, po nadaniu jej klauzuli wykonalności przez sąd pracy.

§2. Sąd pracy odmówi nadania klauzuli wykonalności ugodzie, jeżeli ustali, że jest ona sprzeczna z prawem lub zasadami współżycia społecznego.

Art. 122.

Jeżeli pracownik umyślnie wyrządził szkodę, jest obowiązany do jej naprawienia w pełnej wysokości.

Art. 123.

(uchylony)

Większe okno
Eugeniusz
2016-08-21 21:01:43
Odpowiedzi: 0
Pracownik z własnej winy przejeżdzał na pasach na druga stronę ulicy wlasnym rowerem i wymusił pierszeństwo i uderzył w niego samochód a teraz żąda abym to ja zaplacił za naprawe uszkodzeń w samochodzie . Powołuje sie na art.120
Gość
2016-09-12 14:52:14
Odpowiedzi: 0
witam. pracuje w malym sklepie samoobslugowym. Mialam napad na sklep tzn. weszly 3 osoby i zaczely rzucac towarem i przy okazji go krasc. Straty szefowa oszacowala na 150zl. Jest mi to odtracone z wyplaty, poniewaz jak stwierdzila szefowa podczas tego zdarzenia nie zadzwonilam ani do niej ani na policje (poprostu balam sie przy nich siegnac po telefon) ani nie wyrzucilam ich ze sklepu (trudno to zrobic kiedy oni byli pijani i nacpani). Moje pytanie jest czy moze mi to szefowa odciagnac z wyplaty? dodam, ze pracuje na umowe zlecenie, a nie podpisywalam odpowiedzialnosci materialnej. Bardzo prosze o pomoc.
Marcin
2016-09-29 00:02:23
Odpowiedzi: 0
Pracuję na stanowisku mechanik poj. samochodowych szef zlecił mi diagnostykę nierównej pracy silnika i sprawdzenie ciśnienia paliwa, podczas jazdy próbnej uszkodzeniu uległ zegar pomiarowy i doszło do spalenia komory silnika. Kto ponosi koszty (auto do kasacji tylko OC) Umowa na czas nieokreślony bez informacji odpowiedzialności materialnej. Bardzo proszę o pomoc. Pozdrawiam
Gość
2016-11-01 16:42:39
Odpowiedzi: 0
Jestem na studiach niestacjonarnych, pracuję jako pomoc kuchenna w jednej z firm cateringowych. Niecały miesiąc temu spadł mi w pracy blender (jego koszt szacuje się na ok. 2000zł). Niestety trzeba było oddać go do naprawy. Jednakże nikt nic nawet nie wspomniał mi o ewentualnym pokryciu kosztów naprawy. Dzisiejszego dnia, otrzymałam ok. 1/4 miesięcznej wypłaty, zostało to wytłumaczone faktem poniesienia kosztów za naprawę blendera (ok. 950zł/cena netto). Czy jest to całkowicie zgodne z prawem? Czy może jednak jest szansa na to, że nie będę musiała spłacać całej kwoty naprawy? Bardzo proszę o pomoc.
Gość
2016-11-13 18:24:50
Odpowiedzi: 0
Witam. Mam umowę na czas określony obecnie jestem dałam wypowiedzenie z dwutygodniowym okresem wypowiedzenia. Na umowie jest tylko zatrudnienie według kodeksu pracy. Szef stwierdził,że zrobi inwentaryzację i obciąży brakami wszystkich pracowników. Czy może nas tak obciążyć? Nawet gdy nie podpisaliśmy odpowiedzialności? Dodam że jest to sklep spożywczy częściowo samoobsługowy. Teraz kolejne pytanie czy jeśli inwentaryzacja Bedzie po zakończonym okresie wypowiedzenia muszę na niej być? I jak zakończy się umowa może mnie obciążyć?
Gość
2016-11-18 18:30:03
Odpowiedzi: 0
Witam. Mam umowę o pracę na czas nieokreślony i niedawno złożyłem wypowiedzenie. Szef chce mi potracic za zniszczone opony w naczepie ktore niechcący zdarlem. Czy szef może to zrobić mimo że minęło już ok 2 miesiące od tego zdarzenia? Od momentu złożenia wypowiedzenia szefostwo ma o wszystko pretensje. Proszę o odpowiedź
Gość
2016-11-19 13:23:21
Odpowiedzi: 0
WITAM!MAM PYTANIE PRACUJĘ W SKLEPIE CZASEM JESTEM NA KASIE A KOLEŻANKA BYLA NA DRUGIEJ KASIE.PO PRZELICZENIU UTARGU NA KONIEC ZMIANY MI KASA SIE ZGADZALA A KOLEZANCE NA DRUGUEJ KASIE NIE ZGADZALA.SIE KWOTA MIALA NA MINUSIE 90ZL.PO TYGODNIU KIEROWNICZKA ŻĄDA ODE MNIE ZWROTU TEJ KWOTY.Z JAKIEJ RACJI JA MAM ODDAWAC ZA KOGOS JAK MI.SIE ZGADZALA KASA.STRASZY MNIE.ZWILNIENIEM JAK NIE.ODDAM TYCH PIENIĘDZY.CZY MA DO TEGO PRAWO?
Gosc
2016-11-28 20:58:39
Odpowiedzi: 0
Witam mam pytanie pracuje jako mechanik zdążyło mi się przy aucie klienta przypadkowo i nie celowo coś zepsuć czy szef może mi za to odciągnąć z pensji a kwota jest 1400zł choć przy zatrudnianiu mówił mi że mam ubezpieczenie od czegoś jak coś zepsuje lub urwe a teraz mi mówi że nie ma żadnego takiego ubezpieczenia
Gość
2016-12-16 08:49:10
Odpowiedzi: 0
Witam pracuje w sklepie monopolowym 24h i mamy taki otóż problem z terminowaniem sie produktów tj. piwo , napoje,batony. Chociaż staramy się pilnować dat takie przypadki i tak się zdarzają. I wtedy pracodawca domaga się zapłaty za towar po cenie sklepowej> Moje pytanie brzmi czy tak może, a jeśli nie to jaki przepis prawa pracy to określa?
Gość
2017-02-03 04:11:57
Odpowiedzi: 0
jestem kierowcą solówki.naoblodzonej i zasypanej sniegiem drogi zjechałem do rowu ,nic nie mogłem zrobic.Pracodawca chce mnie obciażyć kosztami wyciągniecia mnie z rowu i naprawy drobnych elementów które powstały w wyniku tego zdarzenia.Droga nie była posypana piachem.Czy pracodawca może obciążyc mnie kosztami wyciagnięcia z rowu
Katarzym
2017-03-05 09:11:54
Odpowiedzi: 1
Czy pracodawca może potrcic mi z wypłaty podwujnie za pomylke jeśli nie posiadamy żadnej umowy jestem na czarno
Odpowiedzi (1):
Aaa
2017-04-03 13:47:29
Jeżeli pracujesz na czarno i chcesz tam nadal pracować to jedynie można się dogadać, jeżeli nie chcesz pracować to może Cię cmoknąć w cztery litery ;) nie macie żadnej umowy nic a jeżeli by domagał się prawnie to tylko on będzie miał przejebane zatrudniając kogoś na czarno
Dodaj odpowiedź
Gość876
2017-04-24 22:54:23
Odpowiedzi: 0
Co w przypadku kiedy wyrządzilem szkodę rzeczowa osobie trzeciej, pracując bez umowy ale nie wystawiając pracodawcy do wiatru tym samym nie pokrywając kosztów za mój błąd w stu procentach, przyjąłem dogadana kwestie podziału zwrotu kosztów 50% pracodawca 50%ja. Teraz nasuwa się pytanie czy mogę odrabiać te pieniądze za darmo ?
mariusz
2017-08-10 12:59:56
Odpowiedzi: 0
czy moja żona musi razem z innymi pracownikami płacić manko jeżeli wiadomo kto zrobił to manko i się przyznał i są na to dowody w dodatku podpisała dokument w którym manko powstałe w wyniku inwentury zobowiązuje spłacić w całości a PSS społem żeby nie robić sobie kłopotu próbuje przerzucić spłatę na wszystkich pracowników
Gość
2018-08-26 10:24:08
Odpowiedzi: 0
pracownica bawiła się pilotem od klimy i ustawiła w upalne dni grzanie na 38 stopni. Z racji , że była to sobota, przez niedzielę nieczynne.W poniedziałek nie można było wejść, a wszystkie produkty czekoladowe( batony, wafle, cukierki,czekolady, ciastka, wafle w czekoladzie itp). Nie chce ona tego płacić,a trzy dni później była w pracy pijana 0,3 Promila, czy mam prawo ją obciążyć z ostatniej wypłaty na te poniesione straty.
Gość
2018-09-07 09:40:35
Odpowiedzi: 0
Syn w pracy podczas wykonywania nocnej zmiany, wiezdzajac do windy wózkiem elektrycznym niechcący uszkodził drzwi windy,która w wyniku uderzenia przestała działać.Jakie konsekwencje poniesie syn z tego tytułu (
Gość
2019-01-06 19:35:13
Odpowiedzi: 0
Mam problem, to pytanie raczej do prawnika. Jak go prawnie rozwiązać. Bo prawną odpowiedź z regułki znam. Pracuję na stacji benzynowej. Mieliśmy remanent z ostatnich 3 m.który wyniósł prawie 12 tyś.Nie mamy podpisane odpowiedzialności jako takiej, w umowie jest wpis,, za rażące zaniedbanie. W tym czasie był remont,towar nie był zabezpieczony ( część na zapleczu) kamery w tym czasie nie działały, wszyscy mieli do niego dostęp. A przez kasy, przewinęło się parę nowych osób( one nie płacą za remanent )Poprzednio, ściągali do października z pensji po 100zł ( 9000zł całość os.), ale teraz na osobę wychodzi ok 18000. No i oczywiście jak chcemy pracować dalej to będą nam odciągać po 300zł, przez 6 miesięcy. Co można by z tym zrobić. Muszę jeszcze zaznaczyć, że pracujemy na zmiany 24/48 ( to duża stacja,jak spożywczy sklep ) i za nadgodziny nie mamy płacone. Chcemy pracować, ale chcemy też, aby pracodawca zaczął uczciwie nas traktować . Proszę o pomoc.
Gość
2019-01-06 19:37:41
Odpowiedzi: 0
PRZEPRASZAM MAŁA POPRAWKA 1800 ZŁ NA OSOBĘ, OK 300 ZŁ NA MIESIĄC/ 6M
Gość
2019-02-04 23:21:07
Odpowiedzi: 0
Czy pracodawca moze mnie opciazyc za nieumyslne zepsucie? Pracodawca poimformował mnie o opciazeniu po 6miesiącach. Czy ma prawo mnie opciazyc po wzuczeniu sobie faktury w jego koszta?
Gość
2019-02-19 22:27:31
Odpowiedzi: 0
A ja mam takie pytanie .pracuje w sklepie internetowym i pracodawca ostatnio wymyślił sobie ze mamy płacić za bledy w wysyłce tzn jak wyślemy to zamiast tego ,za odebranie przesyłki od klienta i ponowna wysyłkę. Co o tym sądzicie?
Alex
2019-07-01 21:58:25
Odpowiedzi: 0
Pracuję jako kierowca w polskiej firmie (praca w Europie Zachodniej) Na jednym z rozładunków miałem bardzo mało pola manewru, w wyniku czego uszkodziłem czołg podczas skrętu, firma zabrała mi 2000 złotych (usunięcie instalacji zbiornika, wyciek paliwa, naprawa zbiornika), chcą, żebym napisał dowody tego, co zrobiłem. Usługi, które usunęły wylany z asfaltu olej napędowy, dotarły na miejsce zdarzenia. Chcą złożyć pozew przeciwko firmie, mam pytanie, czy zapłacę za pozew z usług holenderskich. Mieszkam w Brześciu na Białorusi. Po tym incydencie pracowałem przez tydzień i Zostałem wycięty ze względu na fakt, że niektóre samochody są sprzedawane, a ostatnio otrzymałem list, w którym ponownie wzywali do pracy. Z góry dziękuję za odpowiedź
Gość
2020-03-11 14:28:34
Odpowiedzi: 0
Witam. Jechałem autem firmowym, podczas jazdy zepsulo się sprzeglo które wcześniej musiało być uszkodzone. Czy pracodawca ma prawo zabrać mi pieniądze z wypłat na naprawdę auta?
Gość
2020-04-23 17:23:27
Odpowiedzi: 0
Uszkodziłem auto pracując w firmie transportowej. Pracodawca nakazał zapłacić mi 10000 za naprawę. Czy miał rację?
Michał
2021-08-11 10:03:30
Odpowiedzi: 0
Jestem kierowcą samochodu ciężarowego i pracuję dla firmy z Jeleniej Góry. A piszę o tym dlatego ponieważ jako kierowca doprowadziłem do trzech bardzo niegroźnych nawet nie nazwałbym tego kolizjią drogową. Za pierwszym razem zahaczyłem tyłem auta o barierki które delikatnie zostały naruszone koszt tego wszystkiego wyniósł według mojego szefa 1000 zł. Drugi przypadek jest taki że zostały uszkodzone dwa dolne zderzaki które oczywiście należało wymienić i tak zostało zrobione szef obciążył mnie kwotą 1500 zł. Dzisiaj od pracownika firmy dowiedziałem się że koszt takich dwóch zderzaków wyniósł łącznie 380 zł. Także zrobił sobie ponad 400% przebitki. O trzecim zdarzeniu dowiedziałem się dzisiaj a chodziło o to że wyjechałem delikatnie do rowu kolega z tej samej firmy podjechał autem no i mnie z niego wyciągnął. Auto nie wymagało żadnego wkładu finansowego bo nic nie zostało uszkodzone. Jednak szef za to obciążył mnie 1000 zł. Najnormalniej w świecie raczej nie ma takiego prawa nie przedstawiając mi na żadną z powyższych kwot ani faktur czy paragonów. Tym bardziej że powinienem zostać wcześniej poinformowany że z mojego miesięcznego wynagrodzenia będzie ściągana jakaś kwota. Dla mnie to wszystko co pokazuje w tych sytuacjach mój jeszcze na tą chwilę po żal się Boże szef to przejaw patologii
Gość
2022-05-11 18:24:51
Odpowiedzi: 0
Czy po wydaniu świadectwa pracy bez żadnych dodatkowych wpisów pracodawca może wydać wezwanie do zapłaty za braki magazynowe
Gość
2022-09-06 11:30:08
Odpowiedzi: 0
czy 10 cm to duzo u 4 latka
Zadaj pytanie:
(opcjonalnie, nie będzie widoczny)
APC
 

Do góry
urzędy pracy pomorskie urzędy pracy zachodniopomorskie urzędy pracy warmińsko-mazurskie urzędy pracy podlaskie urzędy pracy mazowieckie urzędy pracy kujawsko-pomorskie urzędy pracy wielkopolskie urzędy pracy lubuskie urzedy pracy lubelskie urzedy pracy łódzkie urzędy pracy dolnośląskie urzędy pracy opolskie urzędy pracy śląskie urzędy pracy świętokrzyskie urzędy pracy podkarpackie urzędy pracy małopolskie