Linki sponsorowane
BEZPIECZEŃSTWO I HIGIENA PRACY
Rozdział 7 - Wypadki przy pracy i choroby zawodowe
Art. 234.
§1. W razie wypadku przy pracy pracodawca jest obowiązany podjąć niezbędne działania eliminujące lub ograniczające zagrożenie, zapewnić udzielenie pierwszej pomocy osobom poszkodowanym i ustalenie w przewidzianym trybie okoliczności i przyczyn wypadku oraz zastosować odpowiednie środki zapobiegające podobnym wypadkom.
§2. Pracodawca jest obowiązany niezwłocznie zawiadomić właściwego inspektora pracy i prokuratora o śmiertelnym, ciężkim lub zbiorowym wypadku przy pracy oraz o każdym innym wypadku, który wywołał wymienione skutki, mającym związek z pracą, jeżeli może być uznany za wypadek przy pracy.
§3. Pracodawca jest obowiązany prowadzić rejestr wypadków przy pracy.
§31. Pracodawca jest obowiązany przechowywać protokół ustalenia okoliczności i przyczyn wypadku przy pracy wraz z pozostałą dokumentacją powypadkową przez 10 lat.
§4. Koszty związane z ustalaniem okoliczności i przyczyn wypadków przy pracy ponosi pracodawca.
Art. 235.
§1. Pracodawca jest obowiązany niezwłocznie zgłosić właściwemu państwowemu inspektorowi sanitarnemu i właściwemu okręgowemu inspektorowi pracy każdy przypadek podejrzenia choroby zawodowej.
§2. Obowiązek, o którym mowa w § 1, dotyczy także lekarza podmiotu właściwego do rozpoznania choroby zawodowej, o którym mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 237 § 1 pkt 6.
§21. W każdym przypadku podejrzenia choroby zawodowej:
- lekarz,
- lekarz dentysta, który podczas wykonywania zawodu powziął takie podejrzenie u pacjenta,
- kieruje na badania w celu wydania orzeczenia o rozpoznaniu choroby zawodowej albo o braku podstaw do jej rozpoznania.
§22. Zgłoszenia podejrzenia choroby zawodowej może również dokonać pracownik lub były pracownik, który podejrzewa, że występujące u niego objawy mogą wskazywać na taką chorobę, przy czym pracownik aktualnie zatrudniony zgłasza podejrzenie za pośrednictwem lekarza sprawującego nad nim profilaktyczną opiekę zdrowotną.
§3. W razie rozpoznania u pracownika choroby zawodowej, pracodawca jest obowiązany:
- ustalić przyczyny powstania choroby zawodowej oraz charakter i rozmiar zagrożenia tą chorobą, działając w porozumieniu z właściwym organem Państwowej Inspekcji Sanitarnej,
- przystąpić niezwłocznie do usunięcia czynników powodujących powstanie choroby zawodowej i zastosować inne niezbędne środki zapobiegawcze,
- zapewnić realizację zaleceń lekarskich.
§4. Pracodawca jest obowiązany prowadzić rejestr obejmujący przypadki stwierdzonych chorób zawodowych i podejrzeń o takie choroby.
§5. Pracodawca przesyła zawiadomienie o skutkach choroby zawodowej do instytutu medycyny pracy, wskazanego w przepisach wydanych na podstawie art. 237 § 11 oraz do właściwego państwowego inspektora sanitarnego.
Art. 2351.
Za chorobę zawodową uważa się chorobę, wymienioną w wykazie chorób zawodowych, jeżeli w wyniku oceny warunków pracy można stwierdzić bezspornie lub z wysokim prawdopodobieństwem, że została ona spowodowana działaniem czynników szkodliwych dla zdrowia występujących w środowisku pracy albo w związku ze sposobem wykonywania pracy, zwanych "narażeniem zawodowym".
Art. 2352.
Rozpoznanie choroby zawodowej u pracownika lub byłego pracownika może nastąpić w okresie jego zatrudnienia w narażeniu zawodowym albo po zakończeniu pracy w takim narażeniu, pod warunkiem wystąpienia udokumentowanych objawów chorobowych w okresie ustalonym w wykazie chorób zawodowych.
Art. 236.
Pracodawca jest obowiązany systematycznie analizować przyczyny wypadków przy pracy, chorób zawodowych i innych chorób związanych z warunkami środowiska pracy i na podstawie wyników tych analiz stosować właściwe środki zapobiegawcze.
Art. 237.
§1. Rada Ministrów określi, w drodze rozporządzenia:
- sposób i tryb postępowania przy ustalaniu okoliczności i przyczyn wypadków przy pracy oraz sposób ich dokumentowania, a także zakres informacji zamieszczanych w rejestrze wypadków przy pracy,
- skład zespołu powypadkowego,
- wykaz chorób zawodowych,
- okres, w którym wystąpienie udokumentowanych objawów chorobowych upoważnia do rozpoznania choroby zawodowej pomimo wcześniejszego zakończenia pracy w narażeniu zawodowym,
- sposób i tryb postępowania dotyczący zgłaszania podejrzenia, rozpoznawania i stwierdzania chorób zawodowych,
- podmioty właściwe w sprawie rozpoznawania chorób zawodowych,
- uwzględniając aktualną wiedzę w zakresie patogenezy i epidemiologii chorób powodowanych przez czynniki szkodliwe dla człowieka występujące w środowisku pracy oraz kierując się koniecznością zapobiegania występowaniu wypadków przy pracy i chorób zawodowych.
§11. Rada Ministrów wskaże w drodze rozporządzenia instytut medycyny pracy, do którego pracodawca przesyła zawiadomienie o skutkach choroby zawodowej oraz termin, w którym ma ono być przesłane, mając na uwadze specjalizację instytutu oraz rodzaj prowadzonych w nim badań.
§2. Minister właściwy do spraw pracy określi, w drodze rozporządzenia, wzór protokołu ustalenia okoliczności i przyczyn wypadku przy pracy zawierający dane dotyczące poszkodowanego, składu zespołu powypadkowego, wypadku i jego skutków, stwierdzenie, że wypadek jest lub nie jest wypadkiem przy pracy, oraz wnioski i zalecane środki profilaktyczne, a także pouczenie dla stron postępowania powypadkowego.
§3. Minister właściwy do spraw pracy określi, w drodze rozporządzenia, wzór statystycznej karty wypadku przy pracy, uwzględniając dane dotyczące pracodawcy, poszkodowanego, wypadku przy pracy, a także jego skutków oraz sposób i terminy jej sporządzania i przekazywania do właściwego urzędu statystycznego.
§4. Minister właściwy do spraw zdrowia określi, w drodze rozporządzenia:
- sposób dokumentowania chorób zawodowych i skutków tych chorób, a także prowadzenia rejestrów chorób zawodowych, uwzględniając w szczególności wzory dokumentów stosowanych w postępowaniu dotyczącym tych chorób oraz dane objęte rejestrem,
- wytyczne diagnostyczno-orzecznicze i kryteria rozpoznawania chorób zawodowych, uwzględniając w szczególności rodzaj choroby oraz czynniki szkodliwe i uciążliwe wywołujące te choroby.
Art. 2371.
§1. Pracownikowi, który uległ wypadkowi przy pracy lub zachorował na chorobę zawodową określoną w wykazie, o którym mowa w art. 237 § 1 pkt 2, przysługują świadczenia z ubezpieczenia społecznego, określone w odrębnych przepisach.
§2. Pracownikowi, który uległ wypadkowi przy pracy, przysługuje od pracodawcy odszkodowanie za utratę lub uszkodzenie w związku z wypadkiem przedmiotów osobistego użytku oraz przedmiotów niezbędnych do wykonywania pracy, z wyjątkiem utraty lub uszkodzenia pojazdów samochodowych oraz wartości pieniężnych.
Gość
2011-05-22 20:15:36
Odpowiedzi: 0
W pracy podczas koszenia na skarpie uległem wypadkowi [poślizgnąłem się i upadłem ] objawy to brak tchu i bule w okolicy miednicy, gdy po tygodniu nie ustępowały ,tylko następowało nasilenie poszedłem do lekarza,dostałem zwolnienie i skierowanie na rtg po odebraniu zdjęcia zgłosiłem się do lekarza . Otrzymałem dalsze zwolnienie i skierowanie do chirurga.Zwolnienie zaniosłem do zakładu pracy i zgłosiłem wypadek w pracy [Czas opóżnienia to 15dni ] Chirurg stwierdził złamanie kręgu L1.Czy ten wypadek zostanie zaliczony jako wypadek w pracy.
mirek
2011-07-01 12:49:34
Odpowiedzi: 0
pracuje od01.05.2011 wypadkowi uleglem 05052011 zlamalem noge w kolanie wypadek mial miejsce w pracy .jestem na zwolnieniu lekarskim lecz pracodawca nie chce mi wyplacic za 33 dni i twierdzi ze zus tez nie zaplaci zadalsze zwolnienie prosze owyczerpujaca odpowiedz
Gość
2011-08-27 20:17:08
Odpowiedzi: 0
Powiatowy Inspektor Sanitarny wydał w czerwcu 2011r decyzję stwierdzającą u żony chorobę zawodową. Żona jest od 01.01.2010 na emeryturze (po 43 latach pracy)u jednego pracodawcy. Otrzymała z ZUS odszkodowanie za określony tzw. uszczerbek na zdrowiu. Prawdopodobnie, czy tak jest faktycznie, należy się jej też odszkodowanie lub zadośćuczynienie od swego byłego pracodawcy. Na który akt prawny i konkretny jego zapis żona powinna się powołać występując z takim żądaniem.
DO AGI
2011-09-23 14:00:45
Odpowiedzi: 0
POSIEDZ TROCHE NAD KSIAŻKAMI lub na necie i odpowiedzi się znajda ! rusz głową
Gość
2011-11-10 12:56:56
Odpowiedzi: 0
Witam,
Pracuje nie cały miesiąc i wczoraj w pracy wbił mi się nóż w nogę, zgłosiłam to kierownikowi i on kazał mi wrócić do pracy po kilku godzinach już nie mogłam wytrzymać i zwolniłam się z pracy i pojechałam na pogotowie co powinam dalej zrobić aby otrzymać chorobowe
jarek
2012-03-12 22:53:05
Odpowiedzi: 0
w jakim terminie sporządza się protokół powtpadkowy od momentu zaistnienia wypadku
Magdalena
2012-06-11 10:19:23
Odpowiedzi: 0
Jakie są chioroby zawodowe celników?
Gość
2012-08-15 09:31:19
Odpowiedzi: 0
witam.mam pytanie w jakim terminie powinien bydz sporzadzony protokol powypadkowy i czy jezeli mam w L-4 zaznzczone ze moge chodzic to ja mam dojechac do firmy zeby sporzadzic ten protokol?
Gość
2012-09-10 15:55:29
Odpowiedzi: 0
Podczas imprezy integracyjnej odbywającej się na terenie zakładu uległem wypadkowi. Brałem udział w tzw.przeciąganiu liny Pośliznąłem się i naderwałem wiązadło kolana.Czy można to zdarzenie uznać za wypadek w pracy?
Gość
2012-12-28 17:43:44
Odpowiedzi: 0
Witam, Miałam wypadek w pracy 6 dniw szpitali dostałam zw na 14 dni i w zw mam tydzien przeerwy bo sadzilam ze jak i tak jest wolne to po co mi zw i dowiedzialam sie ze brak ciaglosci w zw wiec nie liczy sie pensja juz teraz jako wypadek czy to prawda?? czyli ( 14 dni zw 7 brak zw-bo i tak świętai zakład nei funkcjonuję i teraz znowu 14 dni zwolnienia mam.
Gość
2013-06-26 19:45:14
Odpowiedzi: 0
Witam mam pytanie dotyczące wypadku przy pracy i zwolnienia. Jestem na zwolnieniu lekarskim od 14.03.2013 po trójkoskowym złamaniu i zapowiada sie że mogę jeszcze na nim posiedzieć co najmniej 2 miesiące albo i 3 czy mój pracodawca ma prawo mnie po 180 dniach zwolnić nadmieniam iż mam umowę na stałe i pracuję 8 lat w firmie prosze o pomoc?
Gość
2013-10-02 12:11:42
Odpowiedzi: 0
Witam,
W czerwcu podczas pracy tata podniósł coś ciężkiego w pracy i od tego czasu przebywa na zwolnieniu lekarskim. Na początku wydawało się, iż nie jest to nic poważnego okazało się jednak że jest to poważne uszkodzenie ręki i został skierowany na operację. W czasie kiedy się to stało nie został sporządzony protokół z wypadku, czy można go sporządzić w chwili obecnej? Czy sprawa nie uległa przedawnieniu?
Gość
2013-10-07 21:56:11
Odpowiedzi: 1
witam mam pytanie czy za wypadek w pracy mogę zostać ukarany naganą ????? Proszę o pomoc
Odpowiedzi (1):
Gość
2014-08-07 11:14:55
Jeżeli jest z Twojej winy - rażące niedbalstwo, działanie umyślne lub bycie pod wpływem (względnie spożywanie) alkoholu lub innych środków odurzających, to oczywiście że tak.
Gość
2014-02-15 22:06:33
Odpowiedzi: 0
Zwichnąłem nogę w drodze do domu. Nie zgłosiłem tego faktu natychmiast. Przedłożyłem zwolnienie lekarskie następnego dnia i przebywałem około 30 dni. Po szczegółowych badaniach czeka mnie zabieg rekonstrukcji więzadła kolana. Nie przyznano odszkodowania gdyż nie zgłosiłem wypadku natychmiast podważają, iż miało to miejsce w drodze do domu.
adi
2014-06-05 20:17:46
Odpowiedzi: 1
Witam czy jak przebywam na urlopie i zdazył mi sie wypadek czy nalezy mi sie 100% prosze o rade dziekuje
Odpowiedzi (1):
Gość
2014-08-07 11:11:39
nie, a na jakiej podstawie Pracodawca ma płacić za zdarzenie mające miejsce podczas Twojego czasu wolnego?
Gość
2014-08-01 13:28:29
Odpowiedzi: 1
Uleglem wypadkowi w pracy a mianowicie podczas transport maszyny dzwigiem doszlo do wyczepienia jej z Lin ,nastepnie zostalem uderzony Ta maszyna ktora spadla na mnie. Mam zlamane dziewiate zebro I przebywam na zwolnieniu ,czy bedzie mi przyslugiwac odszkodowanie,czy za zwolnienie placi pracodawca czy mode zus ,no I czy przysluguje mi 100procent za zwolnienie
Odpowiedzi (1):
Gość
2014-08-07 11:13:22
100 procent płatne zwolnienie jak najbardziej tak. CO do odszkodowania należy zgłosić to do ZUS-u i wówczas czekać na ich opinię w tym temacie. Za zwolnienie płaci Pracodawca do 30 dni, potem ZUS.
Gość
2014-09-12 18:48:10
Odpowiedzi: 1
Znajomy podczas pracy w oborze z bykami został przez jednego z nich podrzucony do góry. w wyniku tego ma peknięty mostek i przebywa na zwolnieniu lekarskim. Zdarzenie zostało zgłoszone i uznane jako wypadek przy pracy. Z wysokości wypłaty wynikało, ze za zwolnienie jest policzone jako 80%. Kadrowa oznajmiła, że brana jest średnia zarobków z ostatnich 12miesięcy, od niej odliczane jest jeszcze jakaś kwota i wychodzi wynagrodzenie w wysokości 80%. Nie rozumiemy dlaczego zwolnienie nie jest płatne 100% i skąd branie średniej zarobków?
Odpowiedzi (1):
Gość
2014-10-06 11:05:50
PRACODAWCA MA OBOWIĄZEK WYPŁACIĆ 100% ZA ZWOLNIENIE LEKARSKIE, które nastąpiło w związku z wypadkiem przy pracy oraz w drodze lub z pracy - także musi być cała wypłata. Jeżeli w zakładzie pracy są opcjonalne elementy wynagrodzenia (premia ) może ona wówczas zostać zabrana - to tyle w temacie.
Gość
2014-09-18 08:28:03
Odpowiedzi: 0
witam uległem wypadku w pracy godzina 13 nie mogłem opuścić stanowiska pracy od razu poinformowałem tel o tym szefa. Musiałem poczekać na kolegę który mnie zastąpił i następnie pojechałem do domu a z domu na pogotowie gdzie w kolejce musiałem czekać. Udzielono mi pomocy o 20.50 a wiec dostałem pismo z ZUZ-u odnośnie tego co robiłem od godziny 13 do 20.50??? Czy jest jakiś określony czas na zgłoszenie się do lekarza po wypadku??? i co mam takiej pani z zuz-u napisać??
krzys
2014-10-30 18:25:48
Odpowiedzi: 1
mialem wypadek komunikacyjny w drodze do pracy bylem na zwolnieniu lekarskim 40 dni w jakiej wysokosci nalezy misie horobowe i czy nalezy mi sie odszkodowanie z zakladu pracy
Odpowiedzi (1):
Gość
2016-03-26 14:51:27
Jeżeli zdarzenie zostało prawnie zakwalifikowane jako wypadek w drodze do pracy to należy się wynagrodzenie 100% na zwolnieniu (normalna pensja bez dodatków, sama podstawa).
Gość
2014-11-09 13:44:36
Odpowiedzi: 1
przy sniadaniu na przerwie w pracy peklo krzeslo na ktorym sidzialam. Czy jest to wypadek w pracy?Dodam ze w szpitalu stwierdzono zlamanie kosci ogonowej
Odpowiedzi (1):
Gość
2016-03-26 14:43:34
jak najbardziej tak
Józef
2015-01-22 12:19:15
Odpowiedzi: 0
witam.czy pracodawca moze mi przedłuzyc umowe o prace ktora konczy mi sie w trakcie L-4 (4 miesiace przed wygasnieciem umowy)
Gość
2015-05-14 16:09:18
Odpowiedzi: 0
czy praco dawca Może wysłać pracownika w delegacje po wypadku w pracy
Gość
2015-09-19 18:33:47
Odpowiedzi: 0
Pracownik uległ wypadkowi w pracy - przecięta skóra kciuka i naderwane scięgno, po opatrzeniu ręki w pracy, udał się do domu i na pogotowie pod opieką żony( nie chciał aby go odwoził na pogotowie ktoś z pracy). Czy postapiłem słusznie jako przełozony wysyłając go samego do z pracy do lekarza ?.W protokole powypadkowym zostało zaznaczone, że pracownik nie chciał osoby towarzyszącej.
Gość
2016-01-18 20:18:47
Odpowiedzi: 1
Czy pracodawca może mnie obciążyć naprawą auta który zepsułem czy też rozbiłem ?
Odpowiedzi (1):
Gość
2016-03-26 14:44:27
to pewnie zależy od rodzaju odpowiedzialności zapisanej w umowie
Gość
2016-04-26 17:52:14
Odpowiedzi: 0
witam
uległem wypadkowi w marcu tego roku doznałem wieloodłamowego złamania stopy lewej z przeieszczeniem miałem dostac umowe o prace 21 marca lezałem 15dni w szpitalu miałem zabieg i operacje mam w nodze 2 płytki obecnie jeste w domu na rekonwalescencij
chciałbym zapytac czy moge starac sie o odszkodowanie od pracodawcy i jak postapic
Zadaj pytanie: