Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies, w celu zapewnienia Ci wygody podczas przeglądania naszego serwisu. Aby dowiedzieć się więcej na temat cookies oraz w jaki sposób z nich korzystamy, kliknij tutaj

Kodeks pracy | Konstytucja RP | Kodeks cywilny
Kontakt | Mapa strony
godło polski

Kodeks pracy

Prawo pracy
Portal informacyjny
A A A

Kodeks pracy

Polskie prawo pracy
Stan prawny: marzec 2015r.
Linki sponsorowane

STOSUNEK PRACY

Rozdział 2 - Umowa o pracę

Oddział 1 - Zawarcie umowy o pracę

Art. 24.

(uchylony)

Art. 25.

§1. Umowę o pracę zawiera się na czas nieokreślony, na czas określony lub na czas wykonania określonej pracy. Jeżeli zachodzi konieczność zastępstwa pracownika w czasie jego usprawiedliwionej nieobecności w pracy, pracodawca może w tym celu zatrudnić innego pracownika na podstawie umowy o pracę na czas określony, obejmujący czas tej nieobecności.

§2. Każda z umów, o których mowa w § 1, może być poprzedzona umową o pracę na okres próbny, nie przekraczający 3 miesięcy.

Art. 251.

§1. Zawarcie kolejnej umowy o pracę na czas określony jest równoznaczne w skutkach prawnych z zawarciem umowy o pracę na czas nieokreślony, jeżeli poprzednio strony dwukrotnie zawarły umowę o pracę na czas określony na następujące po sobie okresy, o ile przerwa między rozwiązaniem poprzedniej a nawiązaniem kolejnej umowy o pracę nie przekroczyła 1 miesiąca.

§ 2. Uzgodnienie między stronami w trakcie trwania umowy o pracę na czas określony dłuższego okresu wykonywania pracy na podstawie tej umowy uważa się za zawarcie, od dnia następującego po jej rozwiązaniu, kolejnej umowy o pracę na czas określony w rozumieniu § 1.

§3. Przepis § 1 nie dotyczy umów o pracę na czas określony zawartych:

Art. 26.

Stosunek pracy nawiązuje się w terminie określonym w umowie jako dzień rozpoczęcia pracy, a jeżeli terminu tego nie określono - w dniu zawarcia umowy.

Art. 27-28.

(uchylone)

Art. 29.

§1. Umowa o pracę określa strony umowy, rodzaj umowy, datę jej zawarcia oraz warunki pracy i płacy, w szczególności:

§2. Umowę o pracę zawiera się na piśmie. Jeżeli umowa o pracę nie została zawarta z zachowaniem formy pisemnej, pracodawca powinien, najpóźniej w dniu rozpoczęcia pracy przez pracownika, potwierdzić pracownikowi na piśmie ustalenia co do rodzaju umowy oraz jej warunków.

§3. Pracodawca informuje pracownika na piśmie, nie później niż w ciągu 7 dni od dnia zawarcia umowy o pracę, o:

a jeżeli pracodawca nie ma obowiązku ustalenia regulaminu pracy - dodatkowo o porze nocnej, miejscu, terminie i czasie wypłaty wynagrodzenia oraz przyjętym sposobie potwierdzania przez pracowników przybycia i obecności w pracy oraz usprawiedliwiania nieobecności w pracy.

§31. Poinformowanie pracownika o jego warunkach zatrudnienia, o których mowa w § 3 pkt 1-4, może nastąpić przez pisemne wskazanie odpowiednich przepisów prawa pracy.

§32. Pracodawca informuje pracownika na piśmie o zmianie jego warunków zatrudnienia, o których mowa w § 3 pkt 1-4, o objęciu pracownika układem zbiorowym pracy, a także o zmianie układu zbiorowego pracy, którym pracownik jest objęty, niezwłocznie, nie później jednak niż w ciągu 1 miesiąca od dnia wejścia w życie tych zmian, a w przypadku gdy rozwiązanie umowy o pracę miałoby nastąpić przed upływem tego terminu - nie później niż do dnia rozwiązania umowy.

§33. Poinformowanie pracownika o zmianie jego warunków zatrudnienia, o których mowa w § 3 pkt 1-4, może nastąpić przez pisemne wskazanie odpowiednich przepisów prawa pracy.

§4. Zmiana warunków umowy o pracę wymaga formy pisemnej.

§5. Przepisy § 1-4 stosuje się odpowiednio do stosunków pracy nawiązanych na innej podstawie niż umowa o pracę.

Art. 291.

§1. Umowa o pracę z pracownikiem skierowanym do pracy na obszarze państwa niebędącego członkiem Unii Europejskiej na okres przekraczający 1 miesiąc, niezależnie od warunków określonych w art. 29 § 1, powinna określać:

§2. Przed skierowaniem pracownika do pracy pracodawca dodatkowo informuje pracownika na piśmie o:

§3. Poinformowanie pracownika o jego warunkach zatrudnienia, o których mowa w § 2, może nastąpić przez pisemne wskazanie odpowiednich przepisów.

§4. Pracodawca informuje pracownika na piśmie o zmianie jego warunków zatrudnienia, o których mowa w § 2, niezwłocznie, nie później jednak niż w ciągu 1 miesiąca od dnia wejścia w życie tych zmian, a w przypadku gdy rozwiązanie umowy o pracę miałoby nastąpić przed upływem tego terminu - nie później niż do dnia rozwiązania umowy.

§5. Poinformowanie pracownika o zmianie jego warunków zatrudnienia, o których mowa w § 2, może nastąpić przez pisemne wskazanie odpowiednich przepisów.

§6. Przepisy § 1-5 stosuje się odpowiednio do stosunków pracy nawiązanych na innej podstawie niż umowa o pracę.

Art. 292.

§1. Zawarcie z pracownikiem umowy o pracę przewidującej zatrudnienie w niepełnym wymiarze czasu pracy nie może powodować ustalenia jego warunków pracy i płacy w sposób mniej korzystny w stosunku do pracowników wykonujących taką samą lub podobną pracę w pełnym wymiarze czasu pracy, z uwzględnieniem jednak proporcjonalności wynagrodzenia za pracę i innych świadczeń związanych z pracą, do wymiaru czasu pracy pracownika.

§2. Pracodawca powinien, w miarę możliwości, uwzględnić wniosek pracownika dotyczący zmiany wymiaru czasu pracy określonego w umowie o pracę.

Większe okno
sandra
2014-10-07 03:38:12
Odpowiedzi: 1
Dostalam umowe o prace na 1/2 etatu z dopelnieniem na okres probny 3 miesiace. Umowe mialam od 1 lipca do 30 wrzesnia. Jest miesiac pazdziernik a nie otrzymalam kolejnej umowy. Co moge zrobic w takiej sytuacji?!
Odpowiedzi (1):
Gość
2014-12-19 21:06:52
Ja juz tak pracuje od marca 2014, co 3 miesiące mam umowę, 1/2 z dopełnieniem. już miałem 5 razy obiecywaną inną umowę, I czasami dostaje umowy np 7 10 dni po pierwszym następnego miesiąca ale datę wpisują jakbym podpisał papiery dnia 1-wszego
Dodaj odpowiedź
Gość
2014-10-07 19:44:51
Odpowiedzi: 0
Pracowałam w zakładzie dwa lata z rzędu na umowę zlecenie teraz dostałam umowę o pracę na pół etatu z okresem próbnym na trzy miesiące, czy to jest zgodne z prawem?
Ela
2014-10-19 13:36:58
Odpowiedzi: 0
Witam, wlasnie w dniu dzisiejszym konczy mi sie miesiac probny w jednej z londyjskich rtestauracji. Z tego co sie dowiedzialam jedna z osob zatrudnionych kilka dni wczesniej niz ja dostala juz wynagrodzenie rzecz w tym ze dostala wynagrodzenie "do reki" nie byla odprowazony podatek od tego, czy nawet za miesiac probny powienien byc odporowadzony podatek? i ile czasu pracodawca ma na podpisanie ze mna kontarktu bo z tego co mowi ma miesace na danie mi kontraktu, teraz pracujemy na slownym kontrakcie mianowice potwierdzil nam ze kontrakt podpisze ale twierdzi ze ma miesiace na to. Czy to wszytsko jest prawda? Powinnien placic podatek od okresu probnego? i czy rzeczywiscie ma 2 miesiace na danie nam umowy stalaej ( twierdzi ze dajac nam umowe np w listopadzie zawrze w niej iz pracujemy na stale od pazdziernika)czy moze robic umowy wstecz?
Gość
2014-10-21 17:56:36
Odpowiedzi: 0
W umowie o prace mam mieć wpisany teren całego kraju. Firma budowlana jak wygra przetarg to jedziemy na budowę tam gdzie wygraliśmy przetarg. Pytanie brzmi czy czas dojazdu do miejsca w którym będzie budowa to już czas pracy czy to mój czas dojazdu do miejsca świadczenia pracy. Może zdarzyć się tak że dziś mam czas dojazdu do pracy 30min z bazy a za miesiąc może to być 2 godziny. Pytanie czy pracodawca może żądać ode mnie abym do pracy na bazie stawiał się 2 godziny wcześniej bo do miejsca budowy trzeba dojechać 2 godziny i nie zaliczać mi tych 2 godzin jako pracy?
anna
2014-11-07 15:23:43
Odpowiedzi: 0
Witam pracowalm na czas okreslony od ponad roku i otrzymalam rozwiazanie umowy za wypowiedzeniem i jestem w tej chwili na urlopie do konca wypowiedzenia ale zachorowalam i otrzymalam zwolnienie lekarskie czy ono będzie chonorowane. Czy tym samym wydluzy sie mi wypowiedzenie poprzez chorobę ktore bylo podpisane. Dziekuje.
Gość
2014-11-09 18:36:43
Odpowiedzi: 0
Witam, Pracuje jako niepełnosprawny 2 stopień niesprawności jako magazynier umowę podpisałem na czas określony czyli od września 2013 roku do listopada potem mi przedłożył do marca 2015 roku czy się coś zmieniło co do przedłużaniu umowy. Pozdrawiam
Gość
2014-11-15 16:18:04
Odpowiedzi: 0
Witam, mam umowę o pracę, która koczy się dzisiaj tzn. 15.11, a była podpisana 7.11 i czy mogę bez żadnych konsekwencji podpisywać kolejnej (drugiej) umowy?
Gość
2014-11-15 16:25:07
Odpowiedzi: 0
nie podpisywać kolejnej umowy*
Gość
2014-11-18 17:08:00
Odpowiedzi: 0
Witam konczy mi się umowa 30 listopada wezwano mnie do biura i dali mi umowę od 1 lutego 2015 to na te trzy miesiące zostalem zwolniony?
gośc
2014-11-20 08:57:00
Odpowiedzi: 0
jaki okres czasu liczy się ubezpieczenie zdrowotne od momentu zwolnienia 1 miesiąc czy 3 miesiące ?????? i jeśli chodzi o kontynuację pracy ile można mieć przerwy kiedy pracodawca powinien podpisać umowę ?????
Gość
2014-11-25 23:09:26
Odpowiedzi: 0
Witam, czy umowę na czas określony można rozwiązać wcześniej jeżeli na umowie nie ma takiego paragrafu ? Proszę o odpowiedź , z góry dziękuję .
Gość
2014-11-28 20:03:51
Odpowiedzi: 1
Witam pracuje 5 lat na czas okreslony nie tak dawno konczyla mi sie umowa i zostala ponownie przedluzona i takie pytanie czy pracodawca ma obowiazek dac podwyzke wraz z przedluzeniem umowy czy ma takie prawo pozostawic na takich warunkach jakich bylem wczesniej .
Odpowiedzi (1):
Gość
2014-12-17 15:46:54
Oczywiście pracodawca ma obowiązek podwyżki o 370%.
Dodaj odpowiedź
jerzy
2014-12-03 14:42:07
Odpowiedzi: 0
czy umowa na okres próbny zaliczana jest do okresu zatrudnienia chodzi o art.25-1 KP
Gość
2014-12-06 19:41:18
Odpowiedzi: 0
Czy umowa o pracę na czas określony musi być zawarta do ostatniego dnia miesiąca czy może być to jakakolwiek data(np. czy może być np. do 15 grudnia)
Gość
2014-12-17 20:16:33
Odpowiedzi: 0
Czy mogę mieć dwie umowy o pracę ? Jedna na pełen etat - umowa na zastępstwo druga na 1/4 etatu. Czy muszę informować o tym swojego pierwotnego pracodawcę ( pełen etat) ?
Gość
2014-12-19 21:47:54
Odpowiedzi: 0
pracownik pracujący na umowę o prace 1/2 z dopełnieniem ma podpisywaną umowę co 3 miesiące.Po końcu umowy jest dostarczana mu kolejna do podpisania np 7 dnia kolejnego miesiąca.A w wtenczas pracownik pracuje po 8 godzin 7 dni np bez umowy, czy takie coś jest legalne? Jeżeli taki pracownik ulegnie wypadkowi i nie ma podsianej umowy to ma sanse na odszkodowanie?
darek
2014-12-20 14:16:00
Odpowiedzi: 0
czy jak miałem już 3 umowy zlecenie u jednego pracodawcy to powinienem teraz dostać umowe o pracę??
mietek
2015-01-03 12:24:35
Odpowiedzi: 0
mam 43lata pracy pracuje w ochronie mam podpisana umowę 02.02.2013próbna i nastepna 01.04.2013. na okres 5lat tj.31.03.2018 wg.nowych przepisów pracodawca musi mnie ta umowe wypowiedzieć czy jak to sie stanie. za odpowiedz dziekuje.Jestem osob.niepelnospr.st.umiarkowany ur.02.06.1953r.
Gość
2015-01-03 16:11:05
Odpowiedzi: 0
witam .mam pytanie 01.04.2012r moja mama zawarła umowe z pracdawcą na czas nieokreslony w dniu gdzie wynagrodzenie brutto miało wynosic 1500 zł.w dniu dzisiejszym otzymała informacje ze od poniedziałku,wynagrodzenie bedzie wyplacane tygodniowo 250 zł plus 1 % utargu tygodniowego co napewno zmniejsza dochod miesieczny mamy.umowa została wczesniej zawarta na czas nie okreslony.otrzymała rowniez informacje ze jak sie nie podoba to moze sie zwolnic.czy mozna jakos na to poradzic.z gory dziekuje za odpowiedzi
Gość
2015-01-05 19:43:44
Odpowiedzi: 0
WITAM. JA Z TAKIM PYTANIEM PRACUJE NA UMOWA ZLECENI JUZ TRZECI ROK PO JAKIM CZASIE PRACODAWCA PIWINIEN MI DAC UMOWE O PRSCE
Gość
2015-01-29 09:34:04
Odpowiedzi: 0
Witam pracuje od 1 pazdziernika 2014 r,miałam okres próbny 3 miesiace w styczniu zostałam w parcy ale umowy do dzis nie mam dowiedziałam sie wczoraj w pracy ze mam umowe do końca stycznia 2015 r. dzisiaj tzn. 29 stycznia ma byc szefowa i przywiez mi umowe do podpisania ale wiem ze juz jestem zwolniona co w tym przypadku moge zrobić jesli o niczym nie wiedziałam nie zostałam wczesniej poinformowana ze nie juz nie pracuje..
Gość
2015-02-23 15:28:45
Odpowiedzi: 0
Witam, pracownik dotychczas miał umowę o pracę na okres próbny, oraz dwie umowy o pracę na czas określony, ta druga kończy się 28 lutego 2015r. Czy mogę mu dać po tych umowach umowę na okres próbny na inne stanowisko i inne obowiązki? w przeciwnym razie nie dalibyśmy mu następnej umowy na dotychczasowym stanowisku. Proszę o odpowiedź.
Gość
2015-02-24 18:31:11
Odpowiedzi: 0
jaka jest odpowiedzialnosc pracodawcy i pracownika gdy pracodawca nie podpisuje z nim umowy o prace a stosunek swiadczenia pracy jest swiadczony na rzecz pracodawcy-tj.jesli celowo przedluza on okres zatrudnienia nie dajac osobie zatrudnionej umowy o prace?
Gość
2015-02-25 20:52:00
Odpowiedzi: 0
Nasi szefowie sa nie kompetentni..przyjmuja osoby do pracy na czarno,potem staraja sie o staz dla niektorych osob,a osoby ktore sa zarejstrowane na czas nieokreslony maja miec zmienione umowy na 1/2etatu,lub sie zwolnic,czy musimy podpisac taka umowe?czy jesli nie podpiszemy musza nam ew.dac okres wypow.przysługujacy.bo ksiegowa powiedziala ze okres wyp.mozna cofnac wstecz.do tej pory nie podpisywalismy aneksu o wyzszej stawce minimalnej a liste obecnosci nie podpisywalismy cały rok..
Gość
2015-02-25 20:56:33
Odpowiedzi: 0
Jeszcze jedno..mam skonczone 53 lata czy z tego tytułu jest jakies prawo chronione pracownika?
Zadaj pytanie:
(opcjonalnie, nie będzie widoczny)
powiadom mnie mailem gdy pojawi się odpowiedź
Czy jesteś człowiekiem
 

Do góry
urzędy pracy pomorskie urzędy pracy zachodniopomorskie urzędy pracy warmińsko-mazurskie urzędy pracy podlaskie urzędy pracy mazowieckie urzędy pracy kujawsko-pomorskie urzędy pracy wielkopolskie urzędy pracy lubuskie urzedy pracy lubelskie urzedy pracy łódzkie urzędy pracy dolnośląskie urzędy pracy opolskie urzędy pracy śląskie urzędy pracy świętokrzyskie urzędy pracy podkarpackie urzędy pracy małopolskie