Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies, w celu zapewnienia Ci wygody podczas przeglądania naszego serwisu. Aby dowiedzieć się więcej na temat cookies oraz w jaki sposób z nich korzystamy, kliknij tutaj

Kodeks pracy | Konstytucja RP | Kodeks cywilny
Kontakt | Mapa strony
godło polski

Kodeks pracy

Prawo pracy
Portal informacyjny
A A A

Kodeks pracy

Polskie prawo pracy
Stan prawny: sierpień 2015r.
Linki sponsorowane

STOSUNEK PRACY

Rozdział 2 - Umowa o pracę

Oddział 1 - Zawarcie umowy o pracę

Art. 24.

(uchylony)

Art. 25.

§1. Umowę o pracę zawiera się na czas nieokreślony, na czas określony lub na czas wykonania określonej pracy. Jeżeli zachodzi konieczność zastępstwa pracownika w czasie jego usprawiedliwionej nieobecności w pracy, pracodawca może w tym celu zatrudnić innego pracownika na podstawie umowy o pracę na czas określony, obejmujący czas tej nieobecności.

§2. Każda z umów, o których mowa w § 1, może być poprzedzona umową o pracę na okres próbny, nie przekraczający 3 miesięcy.

Art. 251.

§1. Zawarcie kolejnej umowy o pracę na czas określony jest równoznaczne w skutkach prawnych z zawarciem umowy o pracę na czas nieokreślony, jeżeli poprzednio strony dwukrotnie zawarły umowę o pracę na czas określony na następujące po sobie okresy, o ile przerwa między rozwiązaniem poprzedniej a nawiązaniem kolejnej umowy o pracę nie przekroczyła 1 miesiąca.

§ 2. Uzgodnienie między stronami w trakcie trwania umowy o pracę na czas określony dłuższego okresu wykonywania pracy na podstawie tej umowy uważa się za zawarcie, od dnia następującego po jej rozwiązaniu, kolejnej umowy o pracę na czas określony w rozumieniu § 1.

§3. Przepis § 1 nie dotyczy umów o pracę na czas określony zawartych:

Art. 26.

Stosunek pracy nawiązuje się w terminie określonym w umowie jako dzień rozpoczęcia pracy, a jeżeli terminu tego nie określono - w dniu zawarcia umowy.

Art. 27-28.

(uchylone)

Art. 29.

§1. Umowa o pracę określa strony umowy, rodzaj umowy, datę jej zawarcia oraz warunki pracy i płacy, w szczególności:

§2. Umowę o pracę zawiera się na piśmie. Jeżeli umowa o pracę nie została zawarta z zachowaniem formy pisemnej, pracodawca powinien, najpóźniej w dniu rozpoczęcia pracy przez pracownika, potwierdzić pracownikowi na piśmie ustalenia co do rodzaju umowy oraz jej warunków.

§3. Pracodawca informuje pracownika na piśmie, nie później niż w ciągu 7 dni od dnia zawarcia umowy o pracę, o:

a jeżeli pracodawca nie ma obowiązku ustalenia regulaminu pracy - dodatkowo o porze nocnej, miejscu, terminie i czasie wypłaty wynagrodzenia oraz przyjętym sposobie potwierdzania przez pracowników przybycia i obecności w pracy oraz usprawiedliwiania nieobecności w pracy.

§31. Poinformowanie pracownika o jego warunkach zatrudnienia, o których mowa w § 3 pkt 1-4, może nastąpić przez pisemne wskazanie odpowiednich przepisów prawa pracy.

§32. Pracodawca informuje pracownika na piśmie o zmianie jego warunków zatrudnienia, o których mowa w § 3 pkt 1-4, o objęciu pracownika układem zbiorowym pracy, a także o zmianie układu zbiorowego pracy, którym pracownik jest objęty, niezwłocznie, nie później jednak niż w ciągu 1 miesiąca od dnia wejścia w życie tych zmian, a w przypadku gdy rozwiązanie umowy o pracę miałoby nastąpić przed upływem tego terminu - nie później niż do dnia rozwiązania umowy.

§33. Poinformowanie pracownika o zmianie jego warunków zatrudnienia, o których mowa w § 3 pkt 1-4, może nastąpić przez pisemne wskazanie odpowiednich przepisów prawa pracy.

§4. Zmiana warunków umowy o pracę wymaga formy pisemnej.

§5. Przepisy § 1-4 stosuje się odpowiednio do stosunków pracy nawiązanych na innej podstawie niż umowa o pracę.

Art. 291.

§1. Umowa o pracę z pracownikiem skierowanym do pracy na obszarze państwa niebędącego członkiem Unii Europejskiej na okres przekraczający 1 miesiąc, niezależnie od warunków określonych w art. 29 § 1, powinna określać:

§2. Przed skierowaniem pracownika do pracy pracodawca dodatkowo informuje pracownika na piśmie o:

§3. Poinformowanie pracownika o jego warunkach zatrudnienia, o których mowa w § 2, może nastąpić przez pisemne wskazanie odpowiednich przepisów.

§4. Pracodawca informuje pracownika na piśmie o zmianie jego warunków zatrudnienia, o których mowa w § 2, niezwłocznie, nie później jednak niż w ciągu 1 miesiąca od dnia wejścia w życie tych zmian, a w przypadku gdy rozwiązanie umowy o pracę miałoby nastąpić przed upływem tego terminu - nie później niż do dnia rozwiązania umowy.

§5. Poinformowanie pracownika o zmianie jego warunków zatrudnienia, o których mowa w § 2, może nastąpić przez pisemne wskazanie odpowiednich przepisów.

§6. Przepisy § 1-5 stosuje się odpowiednio do stosunków pracy nawiązanych na innej podstawie niż umowa o pracę.

Art. 292.

§1. Zawarcie z pracownikiem umowy o pracę przewidującej zatrudnienie w niepełnym wymiarze czasu pracy nie może powodować ustalenia jego warunków pracy i płacy w sposób mniej korzystny w stosunku do pracowników wykonujących taką samą lub podobną pracę w pełnym wymiarze czasu pracy, z uwzględnieniem jednak proporcjonalności wynagrodzenia za pracę i innych świadczeń związanych z pracą, do wymiaru czasu pracy pracownika.

§2. Pracodawca powinien, w miarę możliwości, uwzględnić wniosek pracownika dotyczący zmiany wymiaru czasu pracy określonego w umowie o pracę.

Większe okno
mietek
2015-01-03 12:24:35
Odpowiedzi: 0
mam 43lata pracy pracuje w ochronie mam podpisana umowę 02.02.2013próbna i nastepna 01.04.2013. na okres 5lat tj.31.03.2018 wg.nowych przepisów pracodawca musi mnie ta umowe wypowiedzieć czy jak to sie stanie. za odpowiedz dziekuje.Jestem osob.niepelnospr.st.umiarkowany ur.02.06.1953r.
Gość
2015-01-03 16:11:05
Odpowiedzi: 0
witam .mam pytanie 01.04.2012r moja mama zawarła umowe z pracdawcą na czas nieokreslony w dniu gdzie wynagrodzenie brutto miało wynosic 1500 zł.w dniu dzisiejszym otzymała informacje ze od poniedziałku,wynagrodzenie bedzie wyplacane tygodniowo 250 zł plus 1 % utargu tygodniowego co napewno zmniejsza dochod miesieczny mamy.umowa została wczesniej zawarta na czas nie okreslony.otrzymała rowniez informacje ze jak sie nie podoba to moze sie zwolnic.czy mozna jakos na to poradzic.z gory dziekuje za odpowiedzi
Gość
2015-01-05 19:43:44
Odpowiedzi: 2
WITAM. JA Z TAKIM PYTANIEM PRACUJE NA UMOWA ZLECENI JUZ TRZECI ROK PO JAKIM CZASIE PRACODAWCA PIWINIEN MI DAC UMOWE O PRSCE
Odpowiedzi (2):
Gośćććć
2015-03-26 10:01:39
Po żadnym. Na zlecenia można pracować do śmierci. Nie ma zależności między zleceniami, a umowami o pracę. To po trzech umowach O PRACĘ NA CZAS OKREŚLONY trzeba dać umowę O PRACĘ NA CZAS NIEOKREŚLONY.
Gość
2015-05-05 21:24:42
Jeżeli umowa zlecenie niczym nie odbiega od umowy o pracę,czyli czas pracy i rodzaj pracy to automatycznie staje się umową o pracę.W sądzie pracy wystarczy udokumentować czas i rodzaj pracy.Koniec z oszukiwanie pracowników,gwarantuje to nowe prawo pracy.
Dodaj odpowiedź
Gość
2015-01-29 09:34:04
Odpowiedzi: 0
Witam pracuje od 1 pazdziernika 2014 r,miałam okres próbny 3 miesiace w styczniu zostałam w parcy ale umowy do dzis nie mam dowiedziałam sie wczoraj w pracy ze mam umowe do końca stycznia 2015 r. dzisiaj tzn. 29 stycznia ma byc szefowa i przywiez mi umowe do podpisania ale wiem ze juz jestem zwolniona co w tym przypadku moge zrobić jesli o niczym nie wiedziałam nie zostałam wczesniej poinformowana ze nie juz nie pracuje..
Gość
2015-02-23 15:28:45
Odpowiedzi: 1
Witam, pracownik dotychczas miał umowę o pracę na okres próbny, oraz dwie umowy o pracę na czas określony, ta druga kończy się 28 lutego 2015r. Czy mogę mu dać po tych umowach umowę na okres próbny na inne stanowisko i inne obowiązki? w przeciwnym razie nie dalibyśmy mu następnej umowy na dotychczasowym stanowisku. Proszę o odpowiedź.
Odpowiedzi (1):
Gość
2015-03-30 17:08:25
To jest Polska właśnie :(
Dodaj odpowiedź
Gość
2015-02-24 18:31:11
Odpowiedzi: 0
jaka jest odpowiedzialnosc pracodawcy i pracownika gdy pracodawca nie podpisuje z nim umowy o prace a stosunek swiadczenia pracy jest swiadczony na rzecz pracodawcy-tj.jesli celowo przedluza on okres zatrudnienia nie dajac osobie zatrudnionej umowy o prace?
Gość
2015-02-25 20:52:00
Odpowiedzi: 0
Nasi szefowie sa nie kompetentni..przyjmuja osoby do pracy na czarno,potem staraja sie o staz dla niektorych osob,a osoby ktore sa zarejstrowane na czas nieokreslony maja miec zmienione umowy na 1/2etatu,lub sie zwolnic,czy musimy podpisac taka umowe?czy jesli nie podpiszemy musza nam ew.dac okres wypow.przysługujacy.bo ksiegowa powiedziala ze okres wyp.mozna cofnac wstecz.do tej pory nie podpisywalismy aneksu o wyzszej stawce minimalnej a liste obecnosci nie podpisywalismy cały rok..
Gość
2015-02-25 20:56:33
Odpowiedzi: 0
Jeszcze jedno..mam skonczone 53 lata czy z tego tytułu jest jakies prawo chronione pracownika?
Ela
2015-03-12 16:32:31
Odpowiedzi: 0
Witam mam pytanie pierwsza umowe mialam na czas zastepstwa kolezanka wrócila ze swiadczenia moj pracodawca dal mi nowa umowe na czas okreslony zaznaczam ze dwie rozne umowy ale jest ciaglosc i teraz pytanie czy nastepna umowa moze byc na czas okreslony czy juz nie
Gość
2015-03-15 16:38:36
Odpowiedzi: 0
Witam, W moimm przypadku dostałam kolejną umowę na 3 lata,którą poprzedzały dwie umowy, pierwsza na 3 mc na okres próbny, druga z zachowaniem ciagłosci pracy na kolejne 3 lata. Rozumiem, że teraz według kodeksu pracy powinnam dostac umowę na czas nieokreslony, bo jest to trzecia umowa.Pracodawca zasłania się regulaminem wewnętrznym. Czy wobec tego powinnam walczyć o zmianę umowy na czas nieokreślony?
Agnieszka
2015-03-15 16:39:54
Odpowiedzi: 1
Witam, W moimm przypadku dostałam kolejną umowę na 3 lata,którą poprzedzały dwie umowy, pierwsza na 3 mc na okres próbny, druga z zachowaniem ciagłosci pracy na kolejne 3 lata. Rozumiem, że teraz według kodeksu pracy powinnam dostac umowę na czas nieokreslony, bo jest to trzecia umowa.Pracodawca zasłania się regulaminem wewnętrznym. Czy wobec tego powinnam walczyć o zmianę umowy na czas nieokreślony?
Odpowiedzi (1):
Gość
2015-03-30 17:06:10
Nie, dopiero kolejna umowa będzie umową na czas nieokreslony. Umowa na okres próbny to nie jest umowa na czas okreslony. Pozdrawiam.
Dodaj odpowiedź
alicja
2015-03-20 16:06:20
Odpowiedzi: 0
Jestem zatrudniona do 31 marca 2015. od listopada przebywam na zwolnieniu lekarskim, teraz do 13 kwietnia ( i dalej ). Czy pracodawca może mi przedłużyć umowę o pracę podczas mojego chorobowego?
Gość
2015-03-25 12:14:20
Odpowiedzi: 0
Czy to prawda, że już w tym roku ma wejść prawo wg którego dopiero czwarta podpisana umowa o pracę będzie umową na czas nieokreślony?
Gość
2015-03-31 20:38:04
Odpowiedzi: 0
Witam, otrzymałam czwartą umowę o prace na czas okreslony.Czy jest zgodne z prawem? Nie mialam przerw pomiedzy umowami.
Marlena
2015-04-06 19:19:35
Odpowiedzi: 1
Witam , mam takie pytanie mój narzeczony dostał umowy o prace od lipca 2014 roku do sierpnia 2014 roku nastepnię od lipca 2014 roku do grudnia 2014 w grudniu dostał umowe od lipca 2014 r. do mara 2015 r a w marcu od lipca 2014 do grudnia 2015r pracodawca zawsze bierze od niego umowe i przeprawia czy to zgodne z prawem prosze o odpowiedz..
Odpowiedzi (1):
Gość
2015-04-20 17:05:46
Niszczenie dokumentów nie jest wykroczeniem, lecz przestępstwem. Pracodawca popełnił przestępstwo, ponieważ niszczył i fałszował umowy o pracę. A za to grozi odpowiedzialność karna. Jeżeli narzeczony posiada kserokopię tych umów, powinien udać się do PIP - u
Dodaj odpowiedź
Marcin
2015-04-11 16:22:36
Odpowiedzi: 0
Witam, dostałem umowę na 3 miesiące - okres próbny, po 3 tygodniach dostałem wypowiedzenie z art. 33 kodeksu pracy. Proszę o poradę czy jest to zgodne z prawem kodeksu pracy oraz proszę o odpowiedź..
Gość
2015-05-07 19:54:53
Odpowiedzi: 1
podpisalam umowe na czas nieokreslony 2.05, ale po 3-ch dniach okazalo sie, ze praca nie wyglada tak, jak mowil pracodawca. Do sklepu meblowego,w ktorym wlasnie pracuje, przychodza niezadowoleni klienci ktorzy zadaja wydania zaliczek za zamowione meble, na ktore czekaja od kilku m-cy, lub inni wierzyciele , zadajacy swoich pieniedzy.Praca przestala mi sie podobac, sam stres, bo klienci sa wsciekli , a ja bogu winna ducha. Przychodzedo pracy, ale zamykam sie od razu, bo boje sie ze znowu ktos mi wpadnie.Dzwonie do pracodawcow, a oni albo nie odbieraja , albo mowia ze przyjada wyjasnic wszystko i czekam na nich , a ich nie ma , i znowu nie odbieraja telefonow!! za dzierzawe pomieszczenia nie placa od 2-ch lat, a maja sporą kase miesiecznie do placenia , po 3500zl. Smieci internet i telefon tez im odlaczyli, tylko patrzec, jak prad wylacza. Komornik byl i zajął czesc mebli...To jakis koszmar.... Brak biezącej wody, zaplecze brudne, nie mozna bez wody niczego doprowadzic do porzadku!! Nalezy mi sie juz zasilek, ale w takim przypadku , przez takich nieuczciwych pracodawcow, przez 90 dni bede be zasilku, jesli sama zloze wymowienie z pracy , a mam dziecko na utrzymaniu!!! Czy jest jakas inna mozliwosc , abym zrezygnowala z pracy, ale zebym jednoczesnie od razu dostala zasilek ???? pracuję od kilku dni, moze jest cos takiego, ze do 10 dni moge zerwac umowe bez konsekwencji ???? prosze o pomoc !! Aga
Odpowiedzi (1):
Gość
2015-05-11 10:32:05
Jeśli ma Pani na mysli zasiłek dla bezrobotnych, to przy rozwiązaniu umowy przez pracownika lub przez porozumienie stron zasiłek przysługuje po 90 dniach od rejestracji. Dodatkowo należy udokumentować co najmniej 365 dni w okresie 18 miesięcy poprzedzających rejestrację wykonywanie pracy, która skutkowała odprowadzaniem składek w odpowiedniej wysokości (co najmniej najniższa krajowa)
Dodaj odpowiedź
Gość
2015-06-12 14:39:09
Odpowiedzi: 0
bylam zatrudniona na czas określony umowa o prace od 01.12.2011 do 31.12.2012 a następnie znow na czas określony od.01.2013 do 31.12.2017 pracowadwca zmarl za jaki okres należy mi się odszkodowanie za 2 tygodnie czy 3 miesięczny okres wypowiedzenia mam około 14 lat stazu pracy
Zygmunt
2015-06-15 09:47:12
Odpowiedzi: 0
Dzień dobry. Zawarłem z pracodawcą umowę na czas określony, na około pół roku, potem (bez przerwy) kolejną umowę na następne pół roku. Tę drugą umowę pracodawca podmienił na inną, z dłuższym okresem tzn. zamiast do lutego, do czerwca. No i teraz umowa się kończy. Mam swoją kopię tej starej umowy. Czy sąd pracy uzna że jest to kolejna umowa? Czy jestem już zatrudniony na czas nieokreślony? Dziękuję za odpowiedź.
Gość
2015-06-19 19:03:51
Odpowiedzi: 0
Witam, mam pytanie, pracuję od września2013 najpierw umowa próbna 3 m-ce wrzesien - listopad następnieumowa do końca sierpnia i kolejna umowa na rok która kończy mi się w tym roku w sierpniu. Czy należy teraz bedę miec umowę na kolejny rok na czas określony czy dostane już na czas nieokreślony. Czy pracodawca moze mnie zatrudnić na zastępstwo? dzięuję za odp.
ir.30
2015-07-07 10:03:07
Odpowiedzi: 0
Mam pytanie pracuje w Niemczech na umowa jest na czas nieokreślony ale mam okres próbny sześć miesięcy czy jeśli nie dostałem nowej umowy mogę odejść od razu z pracy?bo w umowie jest ze po przepracowaniu pół roku jest miesięczne wypowiedzenie.
Gość
2015-07-08 10:31:26
Odpowiedzi: 0
Witam, chciałbym się dowiedzieć czy pracodawca ma jakiś określony przepisami czas na dostarczenie mi do podpisu umowy o pracę. Przy założeniu, że poprzednia skończyła mi się z dniem 30.06.2015. Z góry dzięki za odpowiedź
Aldona
2015-07-08 19:48:09
Odpowiedzi: 0
Czy liczy się ciągłość jeżeli zostałam zwolniona z pracy i w ciągu 10 dni mam nową pracę
Gość
2015-08-20 16:58:14
Odpowiedzi: 0
mam pytanie czy bedac na opiece nad dzieckiem pracodawca moze mi niewypłacić pensji
Gość
2015-08-31 12:51:01
Odpowiedzi: 0
Czy na dzień 1 września nadal obowiązują 2 umowy na czas określony a trzecia jest automatycznie na czas nieokreślony? Okres umów na czas określony łącznie 33 miesiące jeszcze nie obowiązuje?
Zadaj pytanie:
(opcjonalnie, nie będzie widoczny)
powiadom mnie mailem gdy pojawi się odpowiedź
Czy jesteś człowiekiem
 

Do góry
urzędy pracy pomorskie urzędy pracy zachodniopomorskie urzędy pracy warmińsko-mazurskie urzędy pracy podlaskie urzędy pracy mazowieckie urzędy pracy kujawsko-pomorskie urzędy pracy wielkopolskie urzędy pracy lubuskie urzedy pracy lubelskie urzedy pracy łódzkie urzędy pracy dolnośląskie urzędy pracy opolskie urzędy pracy śląskie urzędy pracy świętokrzyskie urzędy pracy podkarpackie urzędy pracy małopolskie