Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies, w celu zapewnienia Ci wygody podczas przeglądania naszego serwisu. Aby dowiedzieć się więcej na temat cookies oraz w jaki sposób z nich korzystamy, kliknij tutaj

Kodeks pracy | Konstytucja RP | Kodeks cywilny
Kontakt | Mapa strony
godło polski

Kodeks pracy

Prawo pracy
Portal informacyjny
A A A

Kodeks pracy

Polskie prawo pracy
Stan prawny: listopad 2015r.
Linki sponsorowane

WYNAGRODZENIE ZA PRACĘ I INNE ŚWIADCZENIA

Rozdział 2 - Ochrona wynagrodzenia za prace

Art. 84.

Pracownik nie może zrzec się prawa do wynagrodzenia ani przenieść tego prawa na inną osobę.

Art. 85.

§1. Wypłaty wynagrodzenia za prace dokonuje się co najmniej raz w miesiącu, w stałym i ustalonym z góry terminie.

§2. Wynagrodzenie za prace płatne raz w miesiącu wypłaca się z dołu, niezwłocznie po ustaleniu jego pełnej wysokości, nie później jednak niż w ciągu pierwszych 10 dni następnego miesiąca kalendarzowego.

§3. Jeżeli ustalony dzień wypłaty wynagrodzenia za prace jest dniem wolnym od pracy, wynagrodzenie wypłaca się w dniu poprzedzającym.

§4. Składniki wynagrodzenia za prace, przysługujące pracownikowi za okresy dłuższe niż jeden miesiąc, wypłaca się z dołu w terminach określonych w przepisach prawa pracy.

§5. Pracodawca, na żądanie pracownika, jest obowiązany udostępnić do wglądu dokumenty, na których podstawie zostało obliczone jego wynagrodzenie.

Art. 86.

§1. Pracodawca jest obowiązany wypłacać wynagrodzenie w miejscu, terminie i czasie określonych w regulaminie pracy lub w innych przepisach prawa pracy.

§2. Wypłaty wynagrodzenia dokonuje się w formie pieniężnej; częściowe spełnienie wynagrodzenia w innej formie niż pieniężna jest dopuszczalne tylko wówczas, gdy przewidują to ustawowe przepisy prawa pracy lub układ zbiorowy pracy.

§3. Obowiązek wypłacenia wynagrodzenia może być spełniony w inny sposób niż do rąk pracownika, jeżeli tak stanowi układ zbiorowy pracy lub pracownik uprzednio wyrazi na to zgodę na piśmie.

Art. 87.

§1. Z wynagrodzenia za prace - po odliczeniu składek na ubezpieczenia społeczne oraz zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych - podlegają potrąceniu tylko następujące należności:

§2. Potrąceń dokonuje się w kolejności podanej w § 1.

§3. Potrącenia mogą być dokonywane w następujących granicach:

§4. Potrącenia, o których mowa w § 1 pkt 2 i 3, nie mogą w sumie przekraczać połowy wynagrodzenia, a łącznie z potrąceniami, o których mowa w § 1 pkt 1 - trzech piątych wynagrodzenia. Niezależnie od tych potrąceń kary pieniężne potrąca się w granicach określonych w art. 108.

§5. Nagroda z zakładowego funduszu nagród, dodatkowe wynagrodzenie roczne oraz należności przysługujące pracownikom z tytułu udziału w zysku lub w nadwyżce bilansowej podlegają egzekucji na zaspokojenie świadczeń alimentacyjnych do pełnej wysokości.

§6. (uchylony)

§7. Z wynagrodzenia za prace odlicza się, w pełnej wysokości, kwoty wypłacone w poprzednim terminie płatności za okres nieobecności w pracy, za który pracownik nie zachowuje prawa do wynagrodzenia.

§8. Potrąceń należności z wynagrodzenia pracownika w miesiącu, w którym są wypłacane składniki wynagrodzenia za okresy dłuższe niż 1 miesiąc, dokonuje się od łącznej kwoty wynagrodzenia uwzględniającej te składniki wynagrodzenia.

Art. 871.

§1. Wolna od potrąceń jest kwota wynagrodzenia za prace w wysokości:

§2. Jeżeli pracownik jest zatrudniony w niepełnym wymiarze czasu pracy, kwoty określone w § 1 ulegają zmniejszeniu proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy.

Art. 88.

§1. Przy zachowaniu zasad określonych w art. 87 potrąceń na zaspokojenie świadczeń alimentacyjnych pracodawca dokonuje również bez postępowania egzekucyjnego, z wyjątkiem przypadków gdy:

Art. 89.

(uchylony)

Art. 90.

W sprawach nie unormowanych w art. 87 i 88 stosuje się odpowiednio przepisy Kodeksu postępowania cywilnego i przepisy o egzekucji administracyjnej świadczeń pieniężnych.

Art. 91.

§1. Należności inne niż wymienione w art. 87 § 1 i 7 mogą być potrącane z wynagrodzenia pracownika tylko za jego zgodą wyrażoną na piśmie.

§2. W przypadkach określonych w § 1 wolna od potrąceń jest kwota wynagrodzenia za prace w wysokości:

Większe okno
Gość
2015-02-03 14:59:50
Odpowiedzi: 0
pracuje na umowe zlecenie i w dwóch miesiącach za pazdziernik i grudzień 2014r dostałem pieniądze innego pracownika na konto w banku czy ma on prawo wyegzekwowac tą kwote przy nastepnych wypłatach??
Gość
2015-02-10 07:50:12
Odpowiedzi: 0
Witam,jestem na zwolneniu z powou trunosci w ciazy.jestem pracownikiem oswiaty,a wiec wynagrodzenie jest mi wyplacane z gory.zwolnienie wystawiono w okresach 9.12-30.12.2014 oraz 31.12.2014-22.01.2015 oraz 23.01-9.02.2015 r.W okresasch 2 pierwszych zwolnień wynagrodzenie wyplacano mi zwyczajnie z gory,nastepnie otrzymywalam wyrównanie gdyż okazywalo sie ze po wyliczeniu powinno być nieco wyższe.Natomiast ostatnie wynagrodzenie za miesiac luty wyplacono mi tylko za okres,na który otrzymałam zwolnienie.Poinformowano mnie,ze taka jest praktyka i kolejne wynagrodzenia będę otrzymywala wg kolejnych zwolnień,a nie z góry na początku kazdego miesiaca.Nie mogę odnaleźć przepisu,który reguluje taką praktykę wyplaty wynagrodzenia.Nadminenię,że już nie będę mieć kolejnego zwolnienia.
Gość
2015-02-16 13:39:08
Odpowiedzi: 0
ile wynosi dieta dzienna pracy w delegacji?
Gość
2015-02-23 19:40:07
Odpowiedzi: 0
Czy jest to zgodne z prawem,że pracodawca wypłaca miesięczne wynagrodzenie w taki oto sposób. Chodzi mi o to, że mój chłopak pracuje dziennie 12 godzin ( w umowie jest 8 od pn do pt). Do tego soboty i niedziele. Więc obliczając jego dochody znaczne przekracza najniższą krajową. Jego pracodawca przelewa sume najniższej krajowej na konto a resztę po cichaczu do koperty. Wszystkie skargi i zażalenia oraz rozmowy ucina słowami: moze pan tu nie pracować jak sie coś nie podoba. Proszę o pomoc!
witold
2015-03-02 13:51:39
Odpowiedzi: 0
Przyszło mi zajęcie komornicze do firmy dotyczące zatrudnionego pracownika tzn. pracownik nie płacił rat w banku i komornik zwrócił się do mnie jako pracodawcy o potracenie mu kwoty zadłużenia z wypłaty proszę o informacje czy to jest w mim obowiązku jako pracodawca-kwota 590zl.Pozdrawiam
Gość
2015-03-13 18:53:05
Odpowiedzi: 0
wlasnie otrzymalam pismo z zakladu ubezpieczenspolecznychdo informacji ,ze potracenia komornicze ma byc przekazane na rzecz wielu wierzycieli,organ zasilkowy dokunuje przekazania potracen kwot po uzyskaniu rozstrzygnieciu organu egzekucyjnnego.do czasu uzyskania tego roztrzygniecia kwoty te pozostaja w depozycje zakladu....mam 3 dzieci alimenty i macierzynski do reki niecale 700zl......jak zyc w naszym kraju byc dobrym czlowiekiem skoro stale jakies klody,zycie sie potoczylo mi jak potoczylo czy ja musze zbierac stale kwiaty ,sama ze wszystkimmmm,niewiem czy jest to mozliwe aby juz z takiej kwoty potracano mi ,jak ja ledwie koniec z koncem wiaze
wioleta
2015-03-22 17:46:06
Odpowiedzi: 0
czy pracodawca moze dociagnac mi pieniadze za zaplacone badania wysokosciowe jezeli sam sie zwolnilem?
Maciej
2015-03-25 17:06:36
Odpowiedzi: 1
Witam! Moja sytuacja wygląda nastepująco: po przepracowaniu 2 tygodni tj. 10 dni, w trzecim zachorowałem, w skutek czego dostałem L4 na 7 dni (antybiotyk zalecenia leżenia).Po powrocie do pracy zostałem poinformowany, że nie otrzymam wynagrodzenia za powyższe 7 dni, z tego powodu że nie mam przepracowanych 30 dni od momentu rozpoczęcia pracy. Szukam informacji co do tej sytuacji i nie mogę znaleźć, czy powyższy przepis istnieje? Jeśli tak, to gdzie sie znajduje? liczę na odpowiedź, pozdrawiam.
Odpowiedzi (1):
Gość
2015-04-16 12:07:32
To przepisy wynikające z przepisów ustawy o ubezpieczeniach społecznych. Przy rozpoczęciu pracy na umowę o pracę pierwsze 30 dni zatrudnienia są okresem wyczekiwania dla zus przy zasiłku chorobowym. Oznacza to, że jeśli pracownik w ciągu pierwszych 30 dni zatrudnienia zachoruje, to nie ma jeszcze prawa do wypłaty wynagrodzenia chorobowego ani zasiłku chorobowego i jego pobyt na zwolnieniu lekarskim traktowany jest, jako usprawiedliwioną nieobecność w pracy bez prawa do wynagrodzenia lub zasiłku. Dla lepszego zrozumienia, działa to tak samo, jak okres karencji przy jakimkolwiek ubezpieczeniu np w PZU
Dodaj odpowiedź
Gość
2015-04-06 08:52:38
Odpowiedzi: 0
Witam, czy komornik ma prawo do mojej całej trzynastej pensji .
Ula
2015-04-09 19:54:12
Odpowiedzi: 0
Witam.Mam polską umowę o pracę.Pracuję w Niemczech,gdzie mam drugi meldunek.Od 1.01 br.Firma odprowadza moje podatki w Niemczech od kwoty 1360 euro brutto.ZUS jest odprowadzany w Polsce.Do dnia dzisiejszego nie mam wyszczególnienia moich potrąceń i nie wiem,ile zarabiam.Czy taka sytuacja jest zgodna z Prawem Pracy? Pozdrawiam
Gość
2015-04-16 17:55:42
Odpowiedzi: 0
pracowałem do 17 marca, byłem na zwolnieniu, za 17 dni marca nie otrzymałem wynagrodzenia, co mam zrobić żeby je odzyskać?
Gość
2015-04-26 11:45:44
Odpowiedzi: 0
Witam czy pracodawca moze zmienić pracownikowi stawkę godz.bez wiedzy i aneksu do umowy. Mam umowę o pracę na 3 miesiace.
Gość
2015-05-05 15:27:54
Odpowiedzi: 0
czy pracodawca ma prawo zmusić pracownika do założenia konta bankowego
Gość
2015-05-10 10:07:36
Odpowiedzi: 0
Pracuję na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony. Niestety, posiadam egzekucję komorniczą i mój zakład pracy każdego miesiąca odsyła komornikowi należną mu kwotę. Komornik przesłał do mojego Banku zwolnienie od egzekucji pozostałej kwoty, która wpływa na moje konto z tytułu pracy w mojej firmie, zreszta jedynej w której pracuję i co jest moim jedynym źródłem utrzymania.. Niestety w ostatnim miesiacu Bank, mimo tego zwolnienia zablokował mi środki i przesłał do komornika. Moje pytanie? Czy Bank miał do tego prawo? I czy nie złamano tu Kodeksu Pracy?
Gość
2015-05-11 15:09:56
Odpowiedzi: 1
Witam mam problem w tamty miesiącu dokładnie ostatniego dostawaliśmy premie roczne część dostał komornik a że była to duża premia księgowy mi powiedział że musiał w tym miesiącu ze względu na dużą premie potrącić mi z pensji najniższej krajowej czy to jest zgodne z prawem skoro ostatniego dnia miesiąca dostałam część premi i przy wypłacie tylko połowe wynagrodzenia za ten sam miesiąc czy może zabrać mi z pensji nie musi zostawić mi w tym wypadku najniższej krajowej.
Odpowiedzi (1):
Karolcia
2015-05-11 16:01:32
Witam, jestem na 3 miesiecznym okresie probnym o umowe o prace i trafilam na L4 czy moge zlozyc wypowiedzenie umowy z zachowaniem 2tygodniowego okresu wypowiedzenia?
Dodaj odpowiedź
Gość
2015-06-17 06:46:02
Odpowiedzi: 1
WITAM JESTEM ZATRUDNIONA W FIRMIE NA CAŁY ETAT I MAM UMOWĘ O PRACĘ NA 4 LATA .ILE PRACODAWCA POWINIEN MI POBIERAĆ MI PODATKU OD WYNAGRODZENIA.
Odpowiedzi (1):
Gość
2015-07-21 11:27:32
zgodnie z ogólnie obowiązującymi przepisami czyli 18 % przy pierwszym progu podatkowym
Dodaj odpowiedź
Gość
2015-06-18 11:20:25
Odpowiedzi: 0
Witam.Pracowałem dwa dni bez umowy o pracę.Po otrzymaniu umowy o pracę na 3 lata przepracowałem dwa dni i podziękowałem pracodawcy za pracę ze względu na to że traktuje pracownika jak psa. Czy muszę złożyć rezygnację na piśmie , jeżeli tak to co mam napisać i jak uzyskać zapłatę za przepracowane dni? Proszę o odpowiedź.
Agnieszka
2015-07-03 11:22:10
Odpowiedzi: 0
czy można potrącić pracownikowi sładkę z tytułu grupowego ubezpieczenia pzu (na jego prośbę) nie zachowując minimalnego wynagrodzenia.
edward
2015-07-23 19:58:19
Odpowiedzi: 0
ile wynosi dzienna dieta i od jakiej odleglosci
Gość
2015-07-24 10:59:18
Odpowiedzi: 0
czy likwidator może pracować bez wynagrodzenia?
Katarzyna
2015-09-24 13:31:28
Odpowiedzi: 1
Dzień dobry. Mam pytanie odnośnie wynagrodzenia po upływie okresu wypowiedzenia przez pracodawcę. Wypowiedzenie kończy sie 26.09.2015 a szef chce się ze mną rozliczyć 10.10.2015. Szłyszałam ze musi rozliczyć się ze mna z dniem ostatniego dnia wypowiedzenia,czy to prawda.
Odpowiedzi (1):
marek
2015-09-25 15:49:05
Nie pracodawca rozliczy się z Toba dopiero na 10.10 tak jak maja termin wypłaty wynagrodzenia nie mogą wcześniej takie mamy przepisy w polsce
Dodaj odpowiedź
marek
2015-09-25 15:46:16
Odpowiedzi: 0
Czy jak na pensji mojej mam zajęcia komornika inne niż alimenty to czy mogę do pracodawcy złożyć pismo by alimenty które sam place szly prosto z zakładu pracy czy tez nie mogę wystapic z takim pismem jak mam juz pensje zajeta przez komornika wczesniej ale nie alimenty
Gość
2015-10-01 19:48:56
Odpowiedzi: 0
Witam. Pracuję z budżetówce.Jest u nas ponadzakładowy układ zbiorowy i kategorie zaszeregowania. Właśnie odkryłam, że przez 4 lata miałam wypłacane niższe wynagrodzenie, niż przewidują widełki. Kadrowe przyznały mi rację no i niby mam miec wypłacone wyrównanie. Chciałabym się dowiedzieć, czy mogę się ubiegać o odsetki z tego tytułu? Jeżeli tak, to jak je policzyć. Błąd ten trwał od sierpnia 2011 do kwietnia 2015 r.
Marek
2015-11-03 15:17:54
Odpowiedzi: 0
Witam od trzech lat pracuje na umowę zlecenie 240godzin miesięcznie za 1150 zł jest to jedyne stale źródło dochodu w sierpniu komornik zajol 50% tego wynagrodzenia nie chciał zastosować przepisów jak przy umowie o prace pozostawiając kwotę wolna od potracen1200zl w obecnej sytuacji zostałem pozbawiony podstawowych środków do życia i za 240 godzin przepracowanych miesięcznie otrzymuje niecałe 600zl
krystyna
2015-11-17 19:39:52
Odpowiedzi: 0
Jak napisac pismo wzywajace pracodawce do wyplaty brakujacej kwoty z tyt wynagrodzenia
Zadaj pytanie:
(opcjonalnie, nie będzie widoczny)
powiadom mnie mailem gdy pojawi się odpowiedź
Czy jesteś człowiekiem
 

Do góry
urzędy pracy pomorskie urzędy pracy zachodniopomorskie urzędy pracy warmińsko-mazurskie urzędy pracy podlaskie urzędy pracy mazowieckie urzędy pracy kujawsko-pomorskie urzędy pracy wielkopolskie urzędy pracy lubuskie urzedy pracy lubelskie urzedy pracy łódzkie urzędy pracy dolnośląskie urzędy pracy opolskie urzędy pracy śląskie urzędy pracy świętokrzyskie urzędy pracy podkarpackie urzędy pracy małopolskie