Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies, w celu zapewnienia Ci wygody podczas przeglądania naszego serwisu. Aby dowiedzieć się więcej na temat cookies oraz w jaki sposób z nich korzystamy, kliknij tutaj

Kodeks pracy | Konstytucja RP | Kodeks cywilny
Kontakt | Mapa strony
godło polski

Kodeks pracy

Prawo pracy
Portal informacyjny
A A A

Kodeks pracy

Polskie prawo pracy
Stan prawny: marzec 2015r.
Linki sponsorowane

WYNAGRODZENIE ZA PRACĘ I INNE ŚWIADCZENIA

Rozdział 2 - Ochrona wynagrodzenia za prace

Art. 84.

Pracownik nie może zrzec się prawa do wynagrodzenia ani przenieść tego prawa na inną osobę.

Art. 85.

§1. Wypłaty wynagrodzenia za prace dokonuje się co najmniej raz w miesiącu, w stałym i ustalonym z góry terminie.

§2. Wynagrodzenie za prace płatne raz w miesiącu wypłaca się z dołu, niezwłocznie po ustaleniu jego pełnej wysokości, nie później jednak niż w ciągu pierwszych 10 dni następnego miesiąca kalendarzowego.

§3. Jeżeli ustalony dzień wypłaty wynagrodzenia za prace jest dniem wolnym od pracy, wynagrodzenie wypłaca się w dniu poprzedzającym.

§4. Składniki wynagrodzenia za prace, przysługujące pracownikowi za okresy dłuższe niż jeden miesiąc, wypłaca się z dołu w terminach określonych w przepisach prawa pracy.

§5. Pracodawca, na żądanie pracownika, jest obowiązany udostępnić do wglądu dokumenty, na których podstawie zostało obliczone jego wynagrodzenie.

Art. 86.

§1. Pracodawca jest obowiązany wypłacać wynagrodzenie w miejscu, terminie i czasie określonych w regulaminie pracy lub w innych przepisach prawa pracy.

§2. Wypłaty wynagrodzenia dokonuje się w formie pieniężnej; częściowe spełnienie wynagrodzenia w innej formie niż pieniężna jest dopuszczalne tylko wówczas, gdy przewidują to ustawowe przepisy prawa pracy lub układ zbiorowy pracy.

§3. Obowiązek wypłacenia wynagrodzenia może być spełniony w inny sposób niż do rąk pracownika, jeżeli tak stanowi układ zbiorowy pracy lub pracownik uprzednio wyrazi na to zgodę na piśmie.

Art. 87.

§1. Z wynagrodzenia za prace - po odliczeniu składek na ubezpieczenia społeczne oraz zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych - podlegają potrąceniu tylko następujące należności:

§2. Potrąceń dokonuje się w kolejności podanej w § 1.

§3. Potrącenia mogą być dokonywane w następujących granicach:

§4. Potrącenia, o których mowa w § 1 pkt 2 i 3, nie mogą w sumie przekraczać połowy wynagrodzenia, a łącznie z potrąceniami, o których mowa w § 1 pkt 1 - trzech piątych wynagrodzenia. Niezależnie od tych potrąceń kary pieniężne potrąca się w granicach określonych w art. 108.

§5. Nagroda z zakładowego funduszu nagród, dodatkowe wynagrodzenie roczne oraz należności przysługujące pracownikom z tytułu udziału w zysku lub w nadwyżce bilansowej podlegają egzekucji na zaspokojenie świadczeń alimentacyjnych do pełnej wysokości.

§6. (uchylony)

§7. Z wynagrodzenia za prace odlicza się, w pełnej wysokości, kwoty wypłacone w poprzednim terminie płatności za okres nieobecności w pracy, za który pracownik nie zachowuje prawa do wynagrodzenia.

§8. Potrąceń należności z wynagrodzenia pracownika w miesiącu, w którym są wypłacane składniki wynagrodzenia za okresy dłuższe niż 1 miesiąc, dokonuje się od łącznej kwoty wynagrodzenia uwzględniającej te składniki wynagrodzenia.

Art. 871.

§1. Wolna od potrąceń jest kwota wynagrodzenia za prace w wysokości:

§2. Jeżeli pracownik jest zatrudniony w niepełnym wymiarze czasu pracy, kwoty określone w § 1 ulegają zmniejszeniu proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy.

Art. 88.

§1. Przy zachowaniu zasad określonych w art. 87 potrąceń na zaspokojenie świadczeń alimentacyjnych pracodawca dokonuje również bez postępowania egzekucyjnego, z wyjątkiem przypadków gdy:

Art. 89.

(uchylony)

Art. 90.

W sprawach nie unormowanych w art. 87 i 88 stosuje się odpowiednio przepisy Kodeksu postępowania cywilnego i przepisy o egzekucji administracyjnej świadczeń pieniężnych.

Art. 91.

§1. Należności inne niż wymienione w art. 87 § 1 i 7 mogą być potrącane z wynagrodzenia pracownika tylko za jego zgodą wyrażoną na piśmie.

§2. W przypadkach określonych w § 1 wolna od potrąceń jest kwota wynagrodzenia za prace w wysokości:

Większe okno
Gość
2014-11-18 13:47:18
Odpowiedzi: 0
Mam pytanie... Moja mama pracuje w pewniej firmie która ogłosiła upadłość i pracowała na wypowiedzeniu w sumie nadal je ma do końca stycznia 2015 roku. Komornik zajął konto zakładu i zablokował wypłatę pensji pracownikom za miesiąc październik ... czy ma takie prawo ? czy ludzie w ogóle zobaczą swoje pieniądze ? czy nie można zmusić komornika żeby odblokował konto zakładu tylko i wyłącznie dla wypłacenia pensji pracownikom ?
Joanna
2014-11-21 19:28:57
Odpowiedzi: 0
Jestem zatrudniona na najniższy etat czy komornik ma prawo mając tytuł wykonawczyzaopatrzony w klauzule wykonalnosci zająć mi część wynagrodzenia jeżeli tak to jaką. Nadmieniam że nie są to alimenty
Joanna
2014-11-21 19:28:57
Odpowiedzi: 0
Jestem zatrudniona na najniższy etat czy komornik ma prawo mając tytuł wykonawczyzaopatrzony w klauzule wykonalnosci zająć mi część wynagrodzenia jeżeli tak to jaką. Nadmieniam że nie są to alimenty
Gość
2014-11-24 15:46:46
Odpowiedzi: 0
Witam. Moje pytanie jest następujące : co zrobić jeśli księgowa za dużo potrąca mi z pensji dla komornika? Czy powinnam napisać pismo do pracodawcy w sprawie wyrównania lub nie płacic dla komornika bo więcej dostawał? Proszę o odpowiedż. Dziękuję
Gość
2014-11-26 17:44:42
Odpowiedzi: 0
Czy pracodawca może z 270 godzin po 7 zł na godzinę w sklepie monopolowo-spozywczow bez podpisania odpowiedzialnosci za inwentury,ponadto przyjmując i zwalniając pracowników bez sprawdzenia towaru zabrać wyplate ?ten pracodawca jest ajentem sieci sklepów i przy kontroli przez kierownika tej sieci oświadczyła ze wszystko jest na miejscu a nam zabrała z całego miesiąca pracy bez umowy dawajac dopiero umowę bez ujęcia w niej tego miesiąca bo jedna z zwolnionych pracownic naslala inspektora pracy,1400zl i w dniu wypłaty zastalam bez środków do życia pozbawiając mnie płatności za mieszkani itp i z naszych wypłat uregulowała niedobór który był juz widoczny przy pierwszym sprawdzaniu soków których brakowało 150 bo ajentka przejęła ten sklep z towarem po innej właścicielce i resztę inwentury zrobiła dopiero po miesiącu przyjęcia mnie i obarczyła Brakiem towaru i jeszcze jedna pracownice co mam zrobić?
Krzysztof
2014-12-09 16:03:58
Odpowiedzi: 0
Obsługę finansową placówki oświatowej oświatowej prowadzi Biuro Finansów Oświaty, w kasie tego biuro odbieram osobiście pensję. Moje pytanie: Czy dyrektor, bez mojego upoważnienia ma prawo odebrać moją pensję, podczas mojej choroby - pobyt w szpitalu, a następnie żądać ode mnie podpisania listy płac i odbioru od niego mojej pensji (jestem na zwolnieniu). Nadmieniam, że nie upoważniłem dyrektora do odbioru moich poborów. Pozdrawiam Krzysztof
Krzysztof
2014-12-09 16:07:55
Odpowiedzi: 1
Obsługę finansową placówki oświatowej oświatowej prowadzi Biuro Finansów Oświaty, w kasie tego biuro odbieram osobiście pensję. Moje pytanie: Czy dyrektor, bez mojego upoważnienia ma prawo odebrać moją pensję, podczas mojej choroby - pobyt w szpitalu, a następnie żądać ode mnie podpisania listy płac i odbioru od niego mojej pensji (jestem na zwolnieniu). Nadmieniam, że nie upoważniłem dyrektora do odbioru moich poborów. Pozdrawiam Krzysztof
Odpowiedzi (1):
Gość
2014-12-29 17:44:24
Witam. Dyrektor nie miał żadnych podstaw prawnych aby odebrać Twoją wypłatę. Kodeks pracy wyraźnie stanowi to w art.86 § 3. Pozostaje jeszcze kwestia, kto się podpisał odbierając wypłatę? Jeżeli zrobił to dyrektor bez Twojego upoważnienia pisemnego, to złamał prawo. Jeżeli nikt się nie podpisał, pieniądze nie powinny zostać wydane. Pozdrawiam.
Dodaj odpowiedź
Gość
2014-12-16 17:37:34
Odpowiedzi: 0
Mam pytanie czy ksiegowa ma prawo wysłac premie swiateczna komornikowi bez zgody pracownika?
gosia
2014-12-16 19:33:02
Odpowiedzi: 0
czy jezeli pracuje juz 10 lat i musze sie prosic o pensje a moj pracodawca mowi ze nie ma i daje mi w ratach co moge zrobic
angelika
2014-12-30 14:07:53
Odpowiedzi: 0
Mam pytanie pracodawca pozbawił mnie wynagrodzenia ponieważ dokonałam wypłaty z kasy na coś czego nie było czy miał prawo zabrać mi całą miesięczną wypłatę za przepracowany cały miesiąc
sebastian
2015-01-03 18:39:50
Odpowiedzi: 0
czy szef może mi od ciągnąc trzynastkę jeśli byłem na chorobowym wypadkowym prawie trzy miesiące,to był wypadek w pracy
Ala
2015-01-05 01:27:57
Odpowiedzi: 0
Czy pracodawca ma prawo zabrać mi dodatek świąteczny w całości jeżeli byłam na zwolnieniu lekarskim powyżej 30 dni?
wercia
2015-01-13 08:35:10
Odpowiedzi: 0
czy jak mojej matki księgowa z pracy nie wypłaciła wypłaty a poszła na ugode z komornikiem
Łukasz
2015-01-14 15:09:35
Odpowiedzi: 0
czy pracodawca może sam bez mojej wiedzy przelać pieniądze z wynagrodzenia komornikowi???
Ola
2015-01-16 18:24:33
Odpowiedzi: 1
Witam, pracowałam na umowę zlecenie, jednak zakład pracy "upadł" 20 grudnia, bez wcześniejszego powiadomienia mnie o jego likwidacji( a na umowie jest 2 tygodnoiwy okres wypowiedzenia z obu stron) do 10 miałam otrzymać wypłatę, do dnia dzisiejszego jej nie mam. Czy prawo jest po mojej stronie? Co mogę zrobić?
Odpowiedzi (1):
Gość
2015-01-30 15:39:59
Jak najszybciej zgłosić likwidatorowi swoje roszczenie o wypłatę wynagrodzenia. gdyby likwidator nie chciał, to można z FGŚP ale tam są krótkie terminy do zgłoszenia, więc trzeba się śpieszyć,
Dodaj odpowiedź
Iza
2015-01-17 14:42:35
Odpowiedzi: 0
Czy księgowa ma prawo wysłać 13 pensje komornikówi?
Gość
2015-02-01 19:46:36
Odpowiedzi: 0
Witam. Jestem na zwolnieniu lekarskim i nie dawno dowiedzialam się że szef obniżył mi wynagrodzenie na liscie płac. nie podpisywałam zadnej listy od 4 miesiecy, nie dostalam tez aneksu do umowy. Jestem w ciąży i z tego powodu dostane mniejszcze macieżyńskie. prosze o pomoc czy szef mogl tak zrobić bez mojej wiedzy?
Gość
2015-02-03 14:59:50
Odpowiedzi: 0
pracuje na umowe zlecenie i w dwóch miesiącach za pazdziernik i grudzień 2014r dostałem pieniądze innego pracownika na konto w banku czy ma on prawo wyegzekwowac tą kwote przy nastepnych wypłatach??
Gość
2015-02-10 07:50:12
Odpowiedzi: 0
Witam,jestem na zwolneniu z powou trunosci w ciazy.jestem pracownikiem oswiaty,a wiec wynagrodzenie jest mi wyplacane z gory.zwolnienie wystawiono w okresach 9.12-30.12.2014 oraz 31.12.2014-22.01.2015 oraz 23.01-9.02.2015 r.W okresasch 2 pierwszych zwolnień wynagrodzenie wyplacano mi zwyczajnie z gory,nastepnie otrzymywalam wyrównanie gdyż okazywalo sie ze po wyliczeniu powinno być nieco wyższe.Natomiast ostatnie wynagrodzenie za miesiac luty wyplacono mi tylko za okres,na który otrzymałam zwolnienie.Poinformowano mnie,ze taka jest praktyka i kolejne wynagrodzenia będę otrzymywala wg kolejnych zwolnień,a nie z góry na początku kazdego miesiaca.Nie mogę odnaleźć przepisu,który reguluje taką praktykę wyplaty wynagrodzenia.Nadminenię,że już nie będę mieć kolejnego zwolnienia.
Gość
2015-02-16 13:39:08
Odpowiedzi: 0
ile wynosi dieta dzienna pracy w delegacji?
Gość
2015-02-23 19:40:07
Odpowiedzi: 0
Czy jest to zgodne z prawem,że pracodawca wypłaca miesięczne wynagrodzenie w taki oto sposób. Chodzi mi o to, że mój chłopak pracuje dziennie 12 godzin ( w umowie jest 8 od pn do pt). Do tego soboty i niedziele. Więc obliczając jego dochody znaczne przekracza najniższą krajową. Jego pracodawca przelewa sume najniższej krajowej na konto a resztę po cichaczu do koperty. Wszystkie skargi i zażalenia oraz rozmowy ucina słowami: moze pan tu nie pracować jak sie coś nie podoba. Proszę o pomoc!
witold
2015-03-02 13:51:39
Odpowiedzi: 0
Przyszło mi zajęcie komornicze do firmy dotyczące zatrudnionego pracownika tzn. pracownik nie płacił rat w banku i komornik zwrócił się do mnie jako pracodawcy o potracenie mu kwoty zadłużenia z wypłaty proszę o informacje czy to jest w mim obowiązku jako pracodawca-kwota 590zl.Pozdrawiam
Gość
2015-03-13 18:53:05
Odpowiedzi: 0
wlasnie otrzymalam pismo z zakladu ubezpieczenspolecznychdo informacji ,ze potracenia komornicze ma byc przekazane na rzecz wielu wierzycieli,organ zasilkowy dokunuje przekazania potracen kwot po uzyskaniu rozstrzygnieciu organu egzekucyjnnego.do czasu uzyskania tego roztrzygniecia kwoty te pozostaja w depozycje zakladu....mam 3 dzieci alimenty i macierzynski do reki niecale 700zl......jak zyc w naszym kraju byc dobrym czlowiekiem skoro stale jakies klody,zycie sie potoczylo mi jak potoczylo czy ja musze zbierac stale kwiaty ,sama ze wszystkimmmm,niewiem czy jest to mozliwe aby juz z takiej kwoty potracano mi ,jak ja ledwie koniec z koncem wiaze
wioleta
2015-03-22 17:46:06
Odpowiedzi: 0
czy pracodawca moze dociagnac mi pieniadze za zaplacone badania wysokosciowe jezeli sam sie zwolnilem?
Maciej
2015-03-25 17:06:36
Odpowiedzi: 0
Witam! Moja sytuacja wygląda nastepująco: po przepracowaniu 2 tygodni tj. 10 dni, w trzecim zachorowałem, w skutek czego dostałem L4 na 7 dni (antybiotyk zalecenia leżenia).Po powrocie do pracy zostałem poinformowany, że nie otrzymam wynagrodzenia za powyższe 7 dni, z tego powodu że nie mam przepracowanych 30 dni od momentu rozpoczęcia pracy. Szukam informacji co do tej sytuacji i nie mogę znaleźć, czy powyższy przepis istnieje? Jeśli tak, to gdzie sie znajduje? liczę na odpowiedź, pozdrawiam.
Zadaj pytanie:
(opcjonalnie, nie będzie widoczny)
powiadom mnie mailem gdy pojawi się odpowiedź
Czy jesteś człowiekiem
 

Do góry
urzędy pracy pomorskie urzędy pracy zachodniopomorskie urzędy pracy warmińsko-mazurskie urzędy pracy podlaskie urzędy pracy mazowieckie urzędy pracy kujawsko-pomorskie urzędy pracy wielkopolskie urzędy pracy lubuskie urzedy pracy lubelskie urzedy pracy łódzkie urzędy pracy dolnośląskie urzędy pracy opolskie urzędy pracy śląskie urzędy pracy świętokrzyskie urzędy pracy podkarpackie urzędy pracy małopolskie