Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies, w celu zapewnienia Ci wygody podczas przeglądania naszego serwisu. Aby dowiedzieć się więcej na temat cookies oraz w jaki sposób z nich korzystamy, kliknij tutaj

Kodeks pracy | Konstytucja RP | Kodeks cywilny
Kontakt | Mapa strony
godło polski

Kodeks pracy

Prawo pracy
Portal informacyjny
A A A

Kodeks pracy

Polskie prawo pracy
Stan prawny: październik 2015r.
Linki sponsorowane

PRZEPISY OGÓLNE

Podstawowe przepisy prawa pracy

Art. 10.

§1. Każdy ma prawo do swobodnie wybranej pracy. Nikomu, z wyjątkiem przypadków określonych w ustawie, nie można zabronić wykonywania zawodu.

§2. Państwo określa minimalną wysokość wynagrodzenia za pracę.

§3. Państwo prowadzi politykę zmierzającą do pełnego produktywnego zatrudnienia.

Art. 11.

Nawiązanie stosunku pracy oraz ustalenie warunków pracy i płacy, bez względu na podstawę prawną tego stosunku, wymaga zgodnego oświadczenia woli pracodawcy i pracownika.

Art. 111.

Pracodawca jest obowiązany szanować godność i inne dobra osobiste pracownika.

Art. 112.

Pracownicy mają równe prawa z tytułu jednakowego wypełniania takich samych obowiązków; dotyczy to w szczególności równego traktowania mężczyzn i kobiet w zatrudnieniu.

Art. 113.

Jakakolwiek dyskryminacja w zatrudnieniu, bezpośrednia lub pośrednia, w szczególności ze względu na płeć, wiek, niepełnosprawność, rasę, religię, narodowość, przekonania polityczne, przynależność związkową, pochodzenie etniczne, wyznanie, orientację seksualną, a także ze względu na zatrudnienie na czas określony lub nieokreślony albo w pełnym lub w niepełnym wymiarze czasu pracy - jest niedopuszczalna.

Art. 12.

(uchylony)

Art. 13.

Pracownik ma prawo do godziwego wynagrodzenia za pracę. Warunki realizacji tego prawa określają przepisy prawa pracy oraz polityka państwa w dziedzinie płac, w szczególności poprzez ustalanie minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Art. 14.

Pracownik ma prawo do wypoczynku, który zapewniają przepisy o czasie pracy, dniach wolnych od pracy oraz o urlopach wypoczynkowych.

Art. 15.

Pracodawca jest obowiązany zapewnić pracownikom bezpieczne i higieniczne warunki pracy.

Art. 16.

Pracodawca, stosownie do możliwości i warunków, zaspokaja bytowe, socjalne i kulturalne potrzeby pracowników.

Art. 17.

Pracodawca jest obowiązany ułatwiać pracownikom podnoszenie kwalifikacji zawodowych.

Art. 18.

§1. Postanowienia umów o pracę oraz innych aktów, na których podstawie powstaje stosunek pracy, nie mogą być mniej korzystne dla pracownika niż przepisy prawa pracy.

§2. Postanowienia umów i aktów, o których mowa w § 1, mniej korzystne dla pracownika niż przepisy prawa pracy są nieważne; zamiast nich stosuje się odpowiednie przepisy prawa pracy.

§3. Postanowienia umów o pracę i innych aktów, na podstawie których powstaje stosunek pracy, naruszające zasadę równego traktowania w zatrudnieniu są nieważne. Zamiast takich postanowień stosuje się odpowiednie przepisy prawa pracy, a w razie braku takich przepisów - postanowienia te należy zastąpić odpowiednimi postanowieniami niemającymi charakteru dyskryminacyjnego.

Art. 181.

§1. Pracownicy i pracodawcy, w celu reprezentacji i obrony swoich praw i interesów, mają prawo tworzyć organizacje i przystępować do tych organizacji.

§2. Zasady tworzenia i działania organizacji, o których mowa w § 1, określa ustawa o związkach zawodowych, ustawa o organizacjach pracodawców oraz inne przepisy prawa.

Art. 182.

Pracownicy uczestniczą w zarządzaniu zakładem pracy w zakresie i na zasadach określonych w odrębnych przepisach.

Art. 183.

Pracodawcy oraz organy administracji są obowiązani tworzyć warunki umożliwiające korzystanie z uprawnień określonych w przepisach, o których mowa w art. 181 i 182.

Zdesperowana
2012-04-08 13:38:07
Odpowiedzi: 3
Witam.Przedstawie moja historie , bo zaczyna mnie to juz irytować.Pracuje w handlu.Mam pytanie co do układania grafiku. w mojej firmie jest taka sytuacja ze kierowniczka w ciągu miesiac potrafi zmienic grafik z 5 razy. Gdy dostaje grafik na poczatku miesiac to staram sie dostosowac moja rodzine go grafiku , gdyż wychowuje samotnie dziecko i pomagaja mi rodzice. Ostatnio była taka sytuacja, ze jakas tam kolezanka z pracy jechała na szkolenie.Ja według grafiku miałam dni wolne , wiec koncza wtorkowa zmiane , mówiłam jest w koncu wolne. A nagle kierowniczka do mnie mówi ze mam przyjsc jutro do pracy. Wiec jej odpowiadam ze mam według grafiku wolne. A ona do mnie mówi ze zmieniała grafik(nie poinformowała mnie wczesniej o tym) .Mowi ze to polecenie słuzbowe , nie ustalała ze mna wczesniej tego , ba!Nie zapytała nawet czy ja moge przyjsc tego dnia do pracy zmieniła bez mojej zgody grafik i jeszcze jakby było tego mało dała mi dzien na zadanie ,gdzie według starego grafiku miałam dzien wolny od pracy. Zaczyna mnie to juz irytowac , bo nic nie moge sobie ustalic z rodzicami ani z dzieckiem , bo Ona co chwile zmienia ten grafik jak jej sie podoba. To albo sa grafiki w których sie trzymamy albo przychodzimy do pracy kiedy kierowniczka bedzie miala taki kaprys. Prosze o odpowiedz , bo ja walcze z nia cały czas o to ze nie ma prawa tak o sobie po pare razy w miesiacu zmieniac grafik, bo przeciez ja tez mam dziecko na utrzymaniu.Dziękuje z góry i pozdrawiam.
Drugie moje pytanie jest odnośnie urlopu. Zatrudniłam sie w lutym i kierowniczka do mnie mówi ze mam sobie wybrac dni urlopu w jakim chce miesiacu , prócz lipca i sierpnia(miesiecy urlopowych) bo dziewczyny juz ida na urlopy a tak jakby dla mnie tego urlopu w tych miesiacach nie było. Czy jako samotna matka mam prawo walczyc o urlop w lipcu albo sierpniu , w zależnosci o tego ze juz dla mnie nie ma w tych miesiącach miejsca na urlop? . I co mam powiedziec dziecku ze nie pojedziemy na urlop , bo moja kierowniczka powiedziała ze pozno sie przyjełam do pracy i juz urlopy sa rozporządzone?
Odpowiedzi (3):
Gość
2012-05-05 12:00:44
odp.
Kurcze;/ rzeczywiście masz nie ciekawą sytuacje. nie potrafię ci pomóc bo sama dopiero zaczęłam pracować... też jestem matką samotnie wychowującą swoje dziecko, też mi ciężko dlatego ciebie rozumiem. A zwracałaś się z tym problemem do prawnika? możesz dowiedzieć się w swojej miejscowości o bezpłatnych wizytach u mnie są organizowane w OPS. No i daj znać czy się udało pozbyć tego problemu. Pozdrawiam!
Gość
2012-05-27 14:43:53
Spróbuję Ci odpowiedzieć na pytania.
I. Grafiki w Twoim zakładzie są niepotrzebne. Powiedz to swojej szefowej, żeby się nie męczyła, bo i tak w każdej chwili coś zmieni i za Ciebie poukłada Twoje życie rodzinne. Jeśli potrafisz, zadaj jej to ironiczne pytanie. Oczywiście, zrób to z "czuciem" lub nie mów w ten sposób wcale, żeby się pani czasem na Tobie nie odgrywała. Możesz za to, a nawet powinnaś, postawić sprawę jasno - żądać (nawet nie prosić) egzekwowania prawa. Takim prawem jest dokument, który zwie się grafikiem. W wyjątkowych sytuacjach, oczywiście, przełożony może zaproponować zmianę w grafiku, ale nie narzucać (chyba, że chodzi o szczególny interes lub zagrożenie zakładu pracy). Domyślam sie, że w opisanej przez Ciebie sytuacji taka potrzeba nie zachodzi. Porozmawiaj z szefową i postaw sprawę jasno, uprzedź, że możesz odmówić. Jeśli Twoja szefowa tego nie zrozumie - idź dalej. Poinformuj, że w tej sprawie zasięgniesz informacji w organizacji związkowej, u szefa firmy lub w Państwowej Inspekcji Pracy. Takie postawienie sprawy powinno poskutkować.
Sprawa druga. Tu Twoja szefowa ma rację. W kazdym zakładzie pracy powinien być ustalany grafik urlopów - najpóźniej do końca roku na rok następujący z uwzględnieniem urlopu w wymiarze minimum 14 dni kalendarzowych. Dlatego nie powinnaś mieć w tym przypadku żadnych pretensji.
Powodzenia. Pozdrawiam. Ryszard
Gość
2013-03-19 12:37:31
Witam,mam pytanie,mąż pracuje w firmie prywatnej.Jest tak czasami,że na tygodniu nie mają pracy,więc oczywiste,że wtedy mają wolne,a w dodatku szefowa wpisuje im też urlopy.Czy to jest zgodne z prawem,przecież to nie jest wina pracowników,że nie mają pracy.Czy w takim wypadku firma nie powinna pracownikom płacić tak zwane odsiadki?Mąż ma przez te ,,wolne,,już wykorzystane 12 dni urlopu.Proszę o odpowiedz.
Dodaj odpowiedź
Gość
2012-08-30 19:15:09
Odpowiedzi: 0
witam jestem od maja na L-4 i właśnie firma zaczęła być nie wypłacalna podobno zgłosi upadłość. Wypłacili mi tylko połowę wynagrodzenia za lipiec.Czy będąc na zwolnieniu L-4 mogą mi nie wypłacić?Przecież zus to zwraca firmie.powinienem iść z tym do sądu pracy?Dzięki
wiesia
2013-01-23 00:09:30
Odpowiedzi: 0
Kończę właśnie 55 lat i przepracowane 32 lata.Prawdopodobnie firma się rozpadnie i stracę pracę. Jak w związku z tym wygląda moja sytuacja? -czy będę mogła iść na zasiłek przedemerytalny,do chwili przejścia na emeryturę?
Gość
2013-02-04 12:38:46
Odpowiedzi: 0
Skończyłem 47 lat i za pare mięsięcyy zamykają szkołe co mam zrobić. Mam dużo fakultetów ale nie wiem czy sobie poradze jako berobotny
Gość
2013-05-24 08:32:30
Odpowiedzi: 0
Jestem zatrudniona w czasie pracy równoważnym, Proszę o wyjaśnienie czy grafik pracy może pracodawca zmieniać dowolnie w ciągu miesiąca, czy też powinien być przedstawiony pracownikowi w miesiącu poprzedzającym i jeśli tak to do którego dnia. Czy pracodawna może nakazać pracownikowi pozostanie w pracy na całą dobę bez uprzedzenia w tym samym dniu.
Gość
2013-06-30 11:14:09
Odpowiedzi: 0
pracuje w sklepie jako ekspedientka juz rok moja umowa o prace wygasła w listopadzie 2012r od tamtej pory nie podpisałam zadnej nastepnej .kłopot zaczął sie kiedy chciałam odejść z pracy po tym jak mój pracodawca mnie oczernił i upokorzył ,rzecz działa sie bez świadków, powiedział że nie moge odejsć bo obowiązuje mnie dwutygodniowe wypowiedzenie ,kiedy wspomnialam ze nie mam umowy bo ostatnia wygasła miał do mnie pretensje że nie przypomniałam mu o przedłużeniu umowy .prosze o rade
Gość
2013-09-02 17:04:19
Odpowiedzi: 0
czy muszę powiadomić przyszłego pracodawcę,że jestem w 2 m-cu ciąży
E.
2013-09-29 00:30:30
Odpowiedzi: 0
Pracuje w szkole, dla której organem prowadzącym jest stowarzyszenie (nie podlegamy Karcie N-la). Dyrektor w ubiegłym roku wypowiedział mi warunki umowy o pracę i pracowałam na pół etatu. W roku obecnym mam 18 godzin (tyle ile jest w etacie dla n - la), ale nadal mam tę samą umowę. 9 godzin mam więc stale "nadliczbowych". Czy jest to zgodne z prawem? Gdzie mogę doczytać właściwe informacje?
Gość
2013-09-29 12:02:30
Odpowiedzi: 0
Pracuje w zespole placówek oświatowych dla której organem prowadzącym jest stowarzyszenie (nie podlegamy Karcie N-la). Nauczyciele,pracujący w szkole mają w etacie 22 godz. pracy dydaktyczno-wychowawczej i 18 g. na organizację pracy i prowadzenie dokumentacji, a ja w przedszkolu 35 godz. pracy dydaktyczno-wychowawczej i 5 g. na organizację pracy i prowadzenie dokumentacji. Poza tym oni mają większą pensje o 800 zł bo są nauczycielami dyplomowanymi, a ja kontraktowym.Czy to jest zgodne z kodeksem pracy?
Gość
2013-09-29 13:12:14
Odpowiedzi: 1
Czy pracodawca w wyniku braku jednego pracowanika ma prawo przenieść innego pracownika na miejsce brakującego i w skutek tego obniżyć mu jego pensję ?
Odpowiedzi (1):
Gość
2014-01-02 15:34:34
Zgodnie z ustawą o pracownikach samorządowych, pracodawca ma prawo przenieść pracownika w inne (brakujące) miejsce pracy, pod warunkiem, ze jest ono zgodne z jego kwalifikacjami, ale pensja jego nie może być niższa od dotychczasowej.
Dodaj odpowiedź
Gość
2014-01-13 09:28:51
Odpowiedzi: 0
czy pracodawca moze na kładac kary pinjezne na pracownjkuw
Gość
2014-01-21 23:19:23
Odpowiedzi: 0
Czy przełożony ma prawo zmienić grafik dyzurów,bez powiadomienia pracownika, w takich przypadkach rówmież, gdy żaden pracownik nie dostarczył zwolnienia lekarskiego ,czy też nie poszedł na urlop?
Gość
2014-01-28 15:00:21
Odpowiedzi: 1
Czy pracodawca moze mi nie dac przepustki i czy moge odmowic prace po godzinach
Odpowiedzi (1):
Gość
2015-09-17 12:24:32
Kiedy dzwonek?
Dodaj odpowiedź
Gość
2014-02-06 07:20:51
Odpowiedzi: 0
Jaki ciężar może podnosić w pracy kobieta--jak to reguluje kodeks pracy i w którym miejscu jest to opisane.
Gość
2014-05-09 16:30:46
Odpowiedzi: 1
jeżeli pracownik który idzie na urlop miesieczny bezpłatny a ma umowę na 12 miesięcy musi płacic za siebie zus
Odpowiedzi (1):
dky
2014-05-30 09:51:14
Skoro jest to urlop bezpłatny, czyli bez wynagrodzenia, to za ten okres składki ZUS nie zostaną potrącone, bo niby od czego?
Dodaj odpowiedź
WIESŁAWA
2014-09-04 08:34:20
Odpowiedzi: 1
czy przy likwidacji kierowniczego stanowiska należy mi się dwumiesięczna odprawa?
Odpowiedzi (1):
Gość
2014-11-06 15:32:28
tylko jeśli była umowa na czas nieokreślony
Dodaj odpowiedź
Gość
2014-10-09 20:39:33
Odpowiedzi: 0
Czy pracownik ma prawo do ochronki gdy jest zatrudniony na sta le i ma uko nczine 58 lat?
Gość
2014-10-26 20:29:10
Odpowiedzi: 0
Witam!
Gość
2014-10-26 20:37:56
Odpowiedzi: 0
Witam!Pracuję na 1/2 etatu i pracuję 5 dni w tygodniu jak na cały etat tylko oczywiście w wymiarze godzin 1/2 etatu. Słyszałam, że na 1/2etatu przysługuje 1 dzień wolny w tygodniu, czy to prawda? Proszę o odpowiedź.
Gość
2014-12-04 16:22:27
Odpowiedzi: 0
witam chciałabym się dowiedzieć czy jest to bezprawne jeżeli mąż został zwolniony za to ,że jechała z nim osoba,któr nie jest pracownikiem,oraz za pasy-pasażer i że zjechali z rejonu.To czy ąż powinnien dostać pierwszo nagane,lub upomnienie,i czy pracodawca odrazu może zwolnić mówiąc ,ze albo wylatuje z paragrafem ,lub za porozumieniem str.
Aneta
2015-03-06 08:02:06
Odpowiedzi: 0
czy jeden pracownik może zastępować dwóch pracowników?
Gość
2015-06-30 21:35:59
Odpowiedzi: 0
Witam mam takie pytanie czy jak ja.pracuje przez a.pracy na umowe o dzielo mam gorsze prawa niz pracownik sklepu w.ktorym pracuje.I czy bez badan wysokosciowych musimy wchodzic na.4m.wysokosci na drabine mimo ze ja.nie chce i mam lek wysokosci a pracownicy mi karza.prosze o odp.
Gość
2015-07-10 20:48:26
Odpowiedzi: 0
Czy mam prawo pracowac ze zlamanym palcem u nogi
maria
2015-07-13 15:56:49
Odpowiedzi: 0
Kiedy najpóźniej pracownik powinien otrzymać rozkład pracy tzw. grafik na następny miesiąc/
animka
2015-08-05 18:25:51
Odpowiedzi: 0
Pracuje 13lat w jednym zakładzie i teraz byłam na urlopie i wróciłam do pracy,i byłam złożyć wypowiedzenie do kadr ze chce złozyc rezygnacje,powiedzieli mi 3mięczne wypowiedzenie ,czy zakład moze iść na ręke,dostałam inna oferte pracy i czy z mojej strony jak bym pożuciła prace co do tykczas pracuje czy cos mi za to grozi?
Zadaj pytanie:
(opcjonalnie, nie będzie widoczny)
powiadom mnie mailem gdy pojawi się odpowiedź
Czy jesteś człowiekiem
 

Do góry
urzędy pracy pomorskie urzędy pracy zachodniopomorskie urzędy pracy warmińsko-mazurskie urzędy pracy podlaskie urzędy pracy mazowieckie urzędy pracy kujawsko-pomorskie urzędy pracy wielkopolskie urzędy pracy lubuskie urzedy pracy lubelskie urzedy pracy łódzkie urzędy pracy dolnośląskie urzędy pracy opolskie urzędy pracy śląskie urzędy pracy świętokrzyskie urzędy pracy podkarpackie urzędy pracy małopolskie