Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies, w celu zapewnienia Ci wygody podczas przeglądania naszego serwisu. Aby dowiedzieć się więcej na temat cookies oraz w jaki sposób z nich korzystamy, kliknij tutaj

Kodeks pracy | Konstytucja RP | Kodeks cywilny
Kontakt | Mapa strony
godło polski

Kodeks pracy

Prawo pracy
Portal informacyjny
A A A
Stan prawny: maj 2021r.
Linki sponsorowane

Usprawiedliwianie nieobecności w pracy

Rozporządzenie w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy

§ 1. Przyczynami usprawiedliwiającymi nieobecność pracownika w pracy są zdarzenia i okoliczności określone przepisami prawa pracy, które uniemożliwiają stawienie się pracownika do pracy i jej świadczenie, a także inne przypadki niemożności wykonywania pracy wskazane przez pracownika i uznane przez pracodawcę za usprawiedliwiające nieobecność w pracy.

§ 2. 1. Pracownik powinien uprzedzić pracodawcę o przyczynie i przewidywanym okresie nieobecności w pracy, jeżeli przyczyna tej nieobecności jest z góry wiadoma lub możliwa do przewidzenia

2. W razie zaistnienia przyczyn uniemożliwiających stawienie się do pracy, pracownik jest obowiązany niezwłocznie zawiadomić pracodawcę o przyczynie swojej nieobecności i przewidywanym okresie jej trwania, nie później jednak niż w drugim dniu nieobecności w pracy. Jeżeli przepisy prawa pracy obowiązujące u danego pracodawcy nie określają sposobu zawiadomienia pracodawcy o przyczynie nieobecności pracownika w pracy, zawiadomienia tego pracownik dokonuje osobiście lub przez inną osobę, telefonicznie lub za pośrednictwem innego środka łączności albo drogą pocztową, przy czym za datę zawiadomienia uważa się wtedy datę stempla pocztowego.

3. Niedotrzymanie terminu przewidzianego w ust. 1 może być usprawiedliwione szczególnymi okolicznościami uniemożliwiającymi terminowe dopełnienie przez pracownika obowiązku określonego w tym przepisie lub nieobecnością domowników albo innym zdarzeniem losowym. Przepis ust. 2 stosuje się odpowiednio po ustaniu przyczyn uniemożliwiających terminowe zawiadomienie pracodawcy o przyczynie i okresie nieobecności pracownika w pracy.

§ 3. Dowodami usprawiedliwiącymi nieobecność w pracy są:

Linki sponsorowane

Pytania prawne (4):
Większe okno
Gość
2011-02-11 08:55:09
Odpowiedzi: 1
w jaki sposób wytłumaczyć 1-dniowom nieobecność w pracy?
Odpowiedzi (1):
Gość
2011-04-17 15:03:59
Musi być ona udokumentowana.Wtedy będzie usprawiedliwiona.
Dodaj odpowiedź
Gość
2011-06-06 13:11:24
Odpowiedzi: 0
Czy wg tych przepisów mogę usprawiedliwić swoją nieobecność w pracy spowodowaną obowiązkowym szczepieniem lub bilansem dziecka?
Gość
2014-07-02 20:46:41
Odpowiedzi: 0
Witam, trzy miesiace temu mialam powazny wypadek poza praca (skomplikowane zlamanie reki i nogi), szpital, operacja, unieruchomienie na 2 miesiace. Ostatni miesiac spedzilam na rehabilitacji indywidualnej, Obecnie moge chodzic o kulach. Lekarz prowadzacy stwierdzil ze moge wrocic do pracy - lekkiej pracy biurowej, ale mam 4 razy w tygodniu kontynulowac rehabilitacje. Rehabilitacja odbywa sie w godzinach pracy (zajmuje mi z dojazdem okolo 3-4 godzin) i tutaj pytanie: czy w takiej sytuacji pracujac - pracodawca bedzie mi musial placic cala pensje? czy bede musiala odrabiac godziny spedzone na rehabilitacji?jakie przepisy i gdzie mozna znalesc na taka sytuacje?
Gość
2020-10-26 09:10:03
Odpowiedzi: 0
Czy nieobecność usprawiedliwiona do której zmusza pracodawca jest płatna
Zadaj pytanie:
(opcjonalnie, nie będzie widoczny)
APC
 
Do góry
urzędy pracy pomorskie urzędy pracy zachodniopomorskie urzędy pracy warmińsko-mazurskie urzędy pracy podlaskie urzędy pracy mazowieckie urzędy pracy kujawsko-pomorskie urzędy pracy wielkopolskie urzędy pracy lubuskie urzedy pracy lubelskie urzedy pracy łódzkie urzędy pracy dolnośląskie urzędy pracy opolskie urzędy pracy śląskie urzędy pracy świętokrzyskie urzędy pracy podkarpackie urzędy pracy małopolskie