Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies, w celu zapewnienia Ci wygody podczas przeglądania naszego serwisu. Aby dowiedzieć się więcej na temat cookies oraz w jaki sposób z nich korzystamy, kliknij tutaj

Kodeks pracy | Konstytucja RP | Kodeks cywilny
Kontakt | Mapa strony
godło polski

Kodeks pracy

Prawo pracy
Portal informacyjny
A A A
Stan prawny: styczeń 2022r.
Linki sponsorowane

Wróć do: normy i ogolny wymiar czasu pracy

Pytania prawne (1):
Większe okno
Gość
2012-09-10 09:06:21
Odpowiedzi: 5
Witam,jestem zatrudniona na 3/4 etatu w czym mogę dobić godziny do pełnego etatu, pracuje od poniedziałku do niedzieli. Chciałabym wiedzieć ile mogę mieć godzin tygodniowo przepracowanych?
Odpowiedzi (5):
Gość
2012-09-10 21:27:32
40 godzin
Gość
2012-09-13 21:24:16
Witam.
W umowie mam czas pracy 40godzinny, po 8 godzin dziennie, 5 dni w tygodniu. Jestem pracownikiem linii montażowej w pewnej firmie automotive. Pytanie nr1: Czy należy mi się przerwa po 8 godzinach pracy jeżeli pracodawca wymaga żeby zostać na 2 dodatkowe godziny nadliczbowe? Pytanie nr 2: jeżeli pracuję od 6 do 14 to pracodawca ma prawo wymagać żebym przyszedł w środku tygodnia na 4 rano? Pytanie nr 3: Czy w umowie wpis nakazujący pracę w przynajmniej 2 soboty jest legalny? Pozdrawiam.
Doradca Zawodowy
2012-09-24 15:42:12
Odp na pyt. nr 1.
Po 8 godzinach pracy, nie należy się Panu druga przerwa. Takowej może Pan oczekiwać dopiero po przepracowaniu 12 godziny zgodnie z przepisami kp.

odp na pyt. nr 2
Pracodawca nie może wymagać od Pana pracowania dłużej niż 40 godzin w przeciętnie 5-dniowym tygodniu pracy o ile nie wyraził pan na to zgody podczas podpisywania umowy, bądź też regulamin pracy u pracodawcy nie twierdzi inaczej, oraz z którym również musi pan być zapoznany

odp. na pyt. nr. 3
Zapis umowie jest legalny. Pracodawca ma prawo do ustalania systemu pracy w swoim zakładzie pracy. Podpisując taką umowę , wyraził pan zgodę na przepracowanie wymaganego czasu. Ponadto zapis taki nie musi znajdować się w umowie lecz może znajdować się w regulaminie pracy.
Andrzej
2012-09-27 20:55:03
Witam pracuje na pełny etat w od poniedziałku do piątku po 8h mam dwoje dzieci do lat 4 czy mam prawo odmowic pracy w weekendy zaznaczam ze do tej pory pracowałem w kazda sobote w miesiacu teraz gdy odmowiłem pracy jestem na wypowiedzeniu i moj mkierownik chce za to dac mi wypowiedzenie natychmiastowe czy to jest zgodne z prawem??
prosze o szybka odpowiedz
Gość
2013-06-14 14:15:15
patrz art. 178 par 2 KP
Dodaj odpowiedź:
(opcjonalnie, nie będzie widoczny)
APC
 

Inne pytania:

Mam pytanie, jestem na praktykach, bezplatnych. mam umowe o dzieło. chce zrezygnowac, ale mam 7 dniowy okres wypowiedzenia.
Dodano: 2012-09-08 13:59:38 przez: 2012-09-08 13:59:38
Prostując pytanie podaję że, wypadek miał miejsce 9 tygodni temu a nie jak podałam omyłkowo 4.
Dodano: 2012-09-08 12:06:22 przez: 2012-09-08 12:06:22
Pracuję na umowę o pracę. W lipcu miałam trzy setki a w sierpniu 4 dni. Wypłaty różnią się tylko 20 złotymi. Kolega
Dodano: 2012-09-10 12:14:07 przez: 2012-09-10 12:14:07
Podczas imprezy integracyjnej odbywającej się na terenie zakładu uległem wypadkowi. Brałem udział w tzw.przeciąganiu
Dodano: 2012-09-10 15:55:29 przez: 2012-09-10 15:55:29
Do góry
urzędy pracy pomorskie urzędy pracy zachodniopomorskie urzędy pracy warmińsko-mazurskie urzędy pracy podlaskie urzędy pracy mazowieckie urzędy pracy kujawsko-pomorskie urzędy pracy wielkopolskie urzędy pracy lubuskie urzedy pracy lubelskie urzedy pracy łódzkie urzędy pracy dolnośląskie urzędy pracy opolskie urzędy pracy śląskie urzędy pracy świętokrzyskie urzędy pracy podkarpackie urzędy pracy małopolskie