Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies, w celu zapewnienia Ci wygody podczas przeglądania naszego serwisu. Aby dowiedzieć się więcej na temat cookies oraz w jaki sposób z nich korzystamy, kliknij tutaj

Kodeks pracy | Konstytucja RP | Kodeks cywilny
Kontakt | Mapa strony
godło polski

Kodeks pracy

Prawo pracy
Portal informacyjny
A A A
Stan prawny: wrzesień 2020r.
Linki sponsorowane

Wróć do: prawo pracy

Pytania prawne (1):
Większe okno
Krzysztof
2016-03-31 15:04:16
Odpowiedzi: 1
Czy pracownikowi,który został zdegradowany ze stanowiska,,lider linii''można obniżyć stawkę??Otrzymałem 3-miesięczne wypowiedzenie warunków umowy o pracę a zarazem nowe brzmienie umowy pkt.1:pracownik produkcyjny pkt.2stawka płacy zasadniczej(????tzn.obniżona niż wcześniejsza jako lider)pozostałe warunki nie ulegaja zmianie,czy to zgodne z prawem???
Odpowiedzi (1):
Daenerys
2016-04-01 11:37:57
Jest to zgodne z prawem, pracodawca ma prawo do wypowiedzenia zmieniającego, niemniej w przypadku umowy na czas nieokreślony musi być wskazana przyczyna zmian. Podstawa prawna Kodeks pracy: Art. 42. § 1. Przepisy o wypowiedzeniu umowy o pracę stosuje się odpowiednio do wypowiedzenia wynikających z umowy warunków pracy i płacy. § 2. Wypowiedzenie warunków pracy lub płacy uważa się za dokonane, jeżeli pracownikowi zaproponowano na piśmie nowe warunki. § 3. W razie odmowy przyjęcia przez pracownika zaproponowanych warunków pracy lub płacy, umowa o pracę rozwiązuje się z upływem okresu dokonanego wypowiedzenia. Jeżeli pracownik przed upływem połowy okresu wypowiedzenia nie złoży oświadczenia o odmowie przyjęcia zaproponowanych warunków, uważa się, że wyraził zgodę na te warunki; pismo pracodawcy wypowiadające warunki pracy lub płacy powinno zawierać pouczenie w tej sprawie. W razie braku takiego pouczenia, pracownik może do końca okresu wypowiedzenia złożyć oświadczenie o odmowie przyjęcia zaproponowanych warunków. § 4. Wypowiedzenie dotychczasowych warunków pracy lub płacy nie jest wymagane w razie powierzenia pracownikowi, w przypadkach uzasadnionych potrzebami pracodawcy, innej pracy niż określona w umowie o pracę na okres nieprzekraczający 3 miesięcy w roku kalendarzowym, jeżeli nie powoduje to obniżenia wynagrodzenia i odpowiada kwalifikacjom pracownika.
Dodaj odpowiedź:
(opcjonalnie, nie będzie widoczny)
APC
 

Inne pytania:

Czy mój pracodawca ma prawo nakazać mi planować mój 14-to dniowy urlop wypoczynkowy od poniedziałku a nie od dowolnego
Dodano: 2016-03-30 22:38:12 przez: 2016-03-30 22:38:12
Czy mam prawo do rozpoczęcia urolopu wypoczynkowego 14-to dniowego od dowolnego dnia tygodnia tzn.np.piątku? nadmieniam
Dodano: 2016-03-30 19:47:16 przez: 2016-03-30 19:47:16
zarabiam 1850 brutto,teraz byłem 8 dni na zwolnieniu lekarskim,ile powinienem otrzymać za te 8 dni chorobowego
Dodano: 2016-03-31 16:22:53 przez: 2016-03-31 16:22:53
czy obecnie w umowach o prace na czas określony stosuje sie zapis art.33 o dwutygodniowym wypowiedzeniu?
Dodano: 2016-03-31 16:35:47 przez: 2016-03-31 16:35:47
Do góry
urzędy pracy pomorskie urzędy pracy zachodniopomorskie urzędy pracy warmińsko-mazurskie urzędy pracy podlaskie urzędy pracy mazowieckie urzędy pracy kujawsko-pomorskie urzędy pracy wielkopolskie urzędy pracy lubuskie urzedy pracy lubelskie urzedy pracy łódzkie urzędy pracy dolnośląskie urzędy pracy opolskie urzędy pracy śląskie urzędy pracy świętokrzyskie urzędy pracy podkarpackie urzędy pracy małopolskie