Korzystając z naszej strony wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies, w celu zapewnienia Ci wygody podczas przeglądania naszego serwisu. Aby dowiedzieć się więcej na temat cookies oraz w jaki sposób z nich korzystamy, kliknij tutaj

Kodeks pracy | Konstytucja RP | Kodeks cywilny
Kontakt | Mapa strony
godło polski

Kodeks pracy

Prawo pracy
Portal informacyjny
A A A
Stan prawny: grudzień 2021r.
Linki sponsorowane

Wróć do: rozwiazanie umowy o prace za wypowiedzeniem

Pytania prawne (1):
Większe okno
Zibiaz1
2016-02-17 22:32:10
Odpowiedzi: 3
Witam.Pracuję w zakładzie niespełna 5 lat jednak po 3 latach pracodawca zmienił nazwę firmy,Regon oraz NIP. Nam pracownikom przedłożył rozwiązanie umów oraz nowe umowy o pracę w nowej firmie na takich samych warunkach i tym samym adresie, nie były zachowane okresy wypowiedzenia po prostu przejście z jednej do drugiej ( tamta firma zbankrutowała i przejął ją syndyk a następna nowa firma powoli od syndyka wykupowała całą zbankrutowaną firmę). Teraz kiedy mnie zwalnia dostałem wypowiedzenie 1 miesiąc bo niby nie pracuję co najmniej 3 lata i nie należy się ani odprawa z tytułu likwidacji stanowiska z winy pracodawcy.Pracodawca zatrudnia mniej niż 20 osób. Pytanie czy jest to zgodne z prawem że nie należy mi się odprawa ? oraz że nie przysługuje mi 3 miesięczny okres wypowiedzenia ? a za skrucenie do jednego jest możliwe ale za pozostałe 2 miesiące powinienem otrzymać odprawę ? Bardzo proszę o odpowiedź. Pozdrawiam.
Odpowiedzi (3):
Zibiaz1
2016-02-18 13:14:26
Dziękuję za odpowiedź. Tak też myślałem i czytałem ten Art.23/1 a pracodawca twierdzi iż powstał całkowicie nowy podmiot i że ja nie mam racji. Że nic mi się nie należy, okres wypowiedzenia 1 miesiąc i tyle. Co w takim przypadku powinienem zrobić ? Pozdrawiam.
dky
2016-02-26 09:29:37
Warto na piśmie poinformować pracodawcę o obowiązujących przepisach i wystąpić o zmianę okresu wypowiedzenia na 3 miesiące lub o uzasadnienie na piśmie na jakiej podstawie nie uznaje on Art. 23. Drugim krokiem jest wizyta w PIP - skoro jest Pan na wypowiedzeniu to nie ma Pan nic do stracenia wg mnie, a zyskać Pan może 2 wypłaty.
zibiaz1
2016-02-26 10:28:04
Dzięki za odpowiedź. Też tak sądzę że nic nie tracę a jedynie mogę zyskać. Pozdrawiam.
Dodaj odpowiedź:
(opcjonalnie, nie będzie widoczny)
APC
 

Inne pytania:

Czy na umowie zlecenie można zwolnić człowieka z dnia na dzień? Sytuacja wygląda następująco do dzisiaj pracowałem
Dodano: 2016-02-17 17:04:51 przez: 2016-02-17 17:04:51
Chciałam zapytać czy będąc na rencie rodzinnej można pracować.Jeśli tak to do jakiej kwoty?
Dodano: 2016-02-17 16:08:31 przez: 2016-02-17 16:08:31
Od dnia14.08.2015 korzystam z urlopu rodzicielskiego. Od 1.09.2015 łączę ten urlop z pracą na 1/2 etatu. urlop udzielony
Dodano: 2016-02-18 17:18:07 przez: 2016-02-18 17:18:07
na wniosek jakich organów panstwowych p;racodawca wystawia zaświadczenie o zatrudnieniu oraz dochodach
Dodano: 2016-02-18 19:34:21 przez: 2016-02-18 19:34:21
Do góry
urzędy pracy pomorskie urzędy pracy zachodniopomorskie urzędy pracy warmińsko-mazurskie urzędy pracy podlaskie urzędy pracy mazowieckie urzędy pracy kujawsko-pomorskie urzędy pracy wielkopolskie urzędy pracy lubuskie urzedy pracy lubelskie urzedy pracy łódzkie urzędy pracy dolnośląskie urzędy pracy opolskie urzędy pracy śląskie urzędy pracy świętokrzyskie urzędy pracy podkarpackie urzędy pracy małopolskie